ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Liberec zkusí získat dotace na stavbu zábavního Technoparku

10.11.2016

Liberec 10. listopadu - Na vybudování Technoparku zkusí Liberec získat dotace z několika evropských programů. Řádově půjde minimálně o desítky milionů korun. V zábavní technický park chce radnice proměnit areál bývalého výstaviště, který vlastní. ČTK o tom dnes informoval mluvčí radnice Jan Král.

Už teď v jednom pavilonu funguje technické muzeum. Radnice plánuje, že do areálu přemístí klub historických tramvají, postaví dílenskou akademii a park s technickými exponáty. Projekt má mimo jiné přilákat děti ke studiu technických oborů. Oživit by měl i známou značku LVT, jež byla v minulosti spojená s výstavními trhy.

Projekt se jmenuje Liberecký veřejný Technopark (LVT). Rozdělený je na několik částí. Zatím nejdál je snaha zbourat starý dvoupavilon a místo něj postavit expozici historických tramvají, zázemí občanského sdružení Boveraclub, které se renovaci historických tramvají věnuje a zároveň modernizovat současný pavilon technického muzea. Na projekt za 1,4 milionu eur (37,8 milionu Kč) si už město podalo žádost o dotaci z česko-saského programu.

"Nyní je v zásobníku projektů a čeká na posílení alokace," uvedla za projektový tým městská zastupitelka Radka Loučková Kotasová (ANO).

Z Integrovaného regionálního programu (IROP) město zkusí získat peníze pro přestavbu pavilonu I na dílenskou akademii. Žádost o dotaci chce podat v únoru příštího roku. "Dílenská akademie bude jednak zajišťovat pro žáky základních škol dílenskou výuku, která dnes na školách chybí, ale také bude sloužit úřadu práce pro rekvalifikační kurzy i široké veřejnosti," popsal náměstek primátora Tomáš Kysela (ANO).

Z Operačního programu životního prostředí se město pokusí získat dotaci na kolejové připojení od plánované expozice tramvají do Masarykovy ulice, kde je tramvajová trať. Koleje by měly vést přes nádvoří výstaviště, jež by se mělo v rámci projektu přeměnit v park.

"Chceme tady výhledově méně betonu, více zeleně a zároveň několik nejrůznějších technických exponátů, které by z této zatím nepříliš využívané plochy učinily příjemné místo pro odpočinek," plánuje předseda spolku Technické muzeum Liberec Jiří Němeček. Podle něj by mezi exponáty v parku měly být lokomotiva, kanón nebo obrněný transportér.

O spolupráci začalo město jednat s polskou Zelenou Horou. Chce se dohodnout na vytvoření přeshraničního projektu, z něhož by mohlo získat dotaci na rekonstrukci vstupního pavilonu s infocentrem a kavárnou.

(čtk)