ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Celní budovu v Horní Lipce využijí školy v přírodě

10.11.2016

Horní Lipka (Orlickoústecko) 10. listopadu - Objekt bývalé finanční stráže, který kraj převzal do svého majetku, bude sloužit školám v přírodě nebo lyžařským kurzům. Hejtmanství chystá jeho modernizaci za více než 11 milionů korun. ČTK to dnes řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD).

"Zrekonstruujeme vnitřní prostory objektu a provedeme stavební a dispoziční úpravy všech podlaží. Kapacita objektu bude 41 lůžek," řekl hejtman. Zahájení rekonstrukce kraj plánuje v květnu příštího roku a dokončení následující rok v říjnu, dodal.

Budova z roku 1935 sloužila finanční stráži tři roky, do podepsání mnichovské dohody. Po druhé světové válce se do objektu celníci vrátili, opět jen na tři roky. V roce 1948 stát finanční stráž zrušil. Její kompetence převzal Sbor národní bezpečnosti.

O rok později si celnictví pod svoji správu převzaly okresní národní výbory. Svéprávné postavení celní správa získala v roce 1952, kdy spadala po ministerstvo zahraničního obchodu. Mezitím objekt v Horní Lipce převzala armáda a používala jej jako kasárna.

Po roce 1989 stát obnovil činnost celní stráže a zřídil celní stanice v celém pohraničním pásmu. Fungovaly do roku 1997. Poté budova v Horní Lipce získala status výcvikového zařízení služební kynologie. V roce 2013 Pardubický kraj požádal stát o bezplatný převod objektu do svého vlastnictví, v roce 2015 se stal jeho majitelem.

(čtk)