ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Slovenský miliardář dokončil v Hradci obchodní centrum

10.11.2016

Hradec Králové 10. listopadu - Developerská skupina HB Reavis slovenského miliardáře Ivana Chrenka dokončila v Hradci Králové obchodní centrum Aupark za zhruba dvě miliardy korun. Aupark, který se veřejnosti otevře v pátek ráno, je prvním obchodním centrem HB Reavis v ČR. Současně je jediným obchodním centrem této velikosti, jež se letos v Česku otvírá.

Hradecký projekt firma připravovala od roku 2007, kdy vyhrála soutěž města na využití městských pozemků v lokalitě Koruna poblíž hlavního vlakového nádraží. Stavba centra trvala dva roky.

Centrum Aupark disponuje 120 obchody o celkové pronajímatelné ploše 20.900 metrů čtverečních. "Z nich je nyní téměř 90 procent pronajato," uvedl ředitel Auparku Marek Dörfl. Součástí centra jsou garáže pro 1100 aut, které by měly zlepšit situaci s parkováním v auty přetíženém centru města. V obchodním centru by mělo vzniknout 500 až 600 pracovních míst.

Mezi hlavní konkurenty Auparku v Hradci Králové bude patřit centrum Futurum firmy Meyer Bergman, které je otevřené od roku 2000. Aby Futurum lépe čelilo budoucí konkurenci, zvětšilo v roce 2012 nákladem 400 milionů korun svou obchodní plochu o více než 50 procent a počet obchodů z 68 na 110. Celkem Futurum má 28.250 metrů čtverečných obchodních ploch, dalších 14.400 metrů čtverečných v něm zabírá hypermarket Tesco. Podle ředitele HB Reavis pro ČR Petra Hermana je Aupark díky své poloze v centru města jiným typem obchodu než v minulosti vystavěná centra na okrajích měst. Aupark také nedisponuje hypermarketem.

K Auparku přiléhající Gočárova třída v poslední době začala ztrácet nájemce a řada obchodů v přízemí činžovních domů je prázdná. Podle primátora Zdeňka Finka (Hradecký demokratický klub) se tomu město bude snažit čelit snížením nájmů v domech, které patří městu. "Úplně zrušíme cenovou mapu, prostory se budou dražit od nuly, cílem je obsazenost nebytových prostor," řekl ČTK.

Zatím poslední větší nákupní centrum ve stotisícovém Hradci Králové otevřela v listopadu 2009 developerská společnost Amadeus Real. Její Atrium se 45 obchody a 7370 metry čtverečnými obchodní plochy stálo půl miliardy korun a vyrostlo vedle obchodního domu Tesco na místě bývalé tržnice v centru města. V Hradci Králové je nyní přibližně 1000 obchodů. Nákupní centra ve městě mají například řetězce Tesco, Ahold, Baumax, Obi, Makro, Hornbach, Asko, Sconto, Electro World a Kaufland.

Pro výstavbu Auparku HB Reavis koupila od hradecké radnice 1,2 hektaru pozemků na místě bývalého autobusového nádraží u Koruny. Zaplatila za ně 4800 korun za metr čtvereční, celkem výše transakce včetně DPH činila 69,44 milionu korun. Radnice kvůli centru přebudovala křižovatku u Koruny, což městskou pokladnu přišlo na více než 120 milionů korun.

Mezinárodní developerská skupina HB Reavis působí vedle Česka a Slovenska také v Polsku, Maďarsku, Británii a Turecku. Skupina byla založena v roce 1993 a v současné době je třetím největším developerem v segmentu kancelářských budov v Evropě. Spravuje aktiva v celkové hodnotě 2,1 miliardy eur (asi 57 miliard Kč). Společnost dosud vybudovala 917.500 metrů čtverečních kanceláří, nákupních a zábavních prostor a logistických zařízení. Další víc než milion metrů čtverečních má ve fázi plánování, povolovacího řízení nebo stavby.

Parametry vybraných obchodních center v Hradci Králové:

obchodní centrum obchodní plocha v metrech čtverečných počet obchodů počet parkovacích míst
Aupark, Gočárova třída 20.900 120 1100
Futurum, Brněnská ulice 28.250 + 14.400 hypermarket 110 1350
Atrium, Dukelská třída 7370 45 216

Zdroj: obchodní centra

(čtk)