ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Rekreační lokalita na jezeře Most dostala zelenou

09.11.2016

Most 9. listopadu - Pláže a plovoucí mola na jezeře Most zaplatí stát, projekt za 79 milionů korun schválila meziresortní komise. ČTK o tom dnes informovala mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková. Rekreační lokalitu chce radnice otevřít veřejnosti v polovině roku 2018. Stát zaplatí i vybudování kanalizace kolem jezera Milada nedaleko Ústí nad Labem.

Meziresortní komise schválila oba projekty, když rozdělovala poslední peníze z takzvaných patnácti ekomiliard pro severozápadní Čechy, které stát určil na řešení starých ekologických škod.

U jezera Most vzniknou pláže, postaví se plovoucí mola pro vstup do vody, přístaviště lodí nebo zázemí pro vodní záchrannou službu. Počítá se i se stabilizací břehů. "Stavba by měla být zahájena v příštím roce, dokončení se předpokládá v polovině roku 2018," uvedla Sedláčková.

Jezero Most vzniklé zatopením jámy po těžbě uhlí je zatím oficiálně nepřístupné. Stavbaři už na jaře začali pracovat na obnově silnice mezi Mostem a obcí Mariánské Radčice. Druhá etapa zahrnuje napojení jezera na přilehlé komunikace a přivedení inženýrských sítí k jezeru.

Třetí etapou staveb kolem jezera je právě vytvoření písčitých a oblázkových pláží a oddechové části v jižní části jezera. Investorem je ministerstvo financí, které uhradí veškeré náklady.

Ústí nad Labem žádalo o peníze na stavbu kanalizace kolem jezera Milada. Rozpočet projektu je zhruba 113 milionů korun. Dana Gloserová z kanceláře primátorky ČTK řekla, že meziresortní komise zařadila projekt mezi priority. Stavba by měla začít koncem příštího roku a ukončení se předpokládá o dva roky později.

Pozemky v okolí obou jezer vlastní Palivový kombinát Ústí. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v květnu řekl, že stát nejspíš převede na obce rekultivované pozemky kolem jezer Most a Milada u Ústí nad Labem částečně bezúplatně.

Jezero Most zatopilo plochu 309 hektarů, po obvodu měří zhruba deset kilometrů a maximální hloubka je 75 metrů. Jeho napouštění začalo v roce 2008 a skončilo o šest let později.

Milada má rozlohu 252 hektarů, maximální hloubka je skoro 25 metrů. Poprvé se rekreantům jezero otevřelo před rokem.

(čtk)