ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V bývalé textilce Perla radnice postaví dům dětí a mládeže

09.11.2016

Ústí nad Orlicí 9. listopadu - V bývalém areálu textilní továrny Perla hodlá orlickoústecká radnice postavit dům dětí a mládeže. Záměr za 54 milionů korun budou příští týden schvalovat zastupitelé. Pokud projekt podpoří, objekt by mohl začít sloužit veřejnosti na přelomu let 2018 a 2019. ČTK to dnes řekl starosta Petr Hájek (Sdružení Oušťáci).

"Na stavbu bychom si vzali dlouhodobý úvěr přibližně 30 milionů korun, zbytek bychom financovali z rozpočtu města," řekl Hájek.

Areál zkrachovalé firmy město koupilo před šesti lety. Vybudování domu dětí a mládeže radnice zahájí první investiční etapou využití lokality, která se nachází v blízkosti centra.

Příští rok v zimě chce město zdemolovat nepotřebné haly a na uvolněné ploše poté postavit budovu, jejímž centrem bude tělocvična a kolem ní dílny. Tělocvična má sloužit i žákům místní základní školy.

Nejprve město chtělo stavět i centrum rozvoje pro vzdělávání žáků a studentů. Mělo by ale šanci získat z dotací pouze 18 milionů korun z původně očekávaných 40 milionů korun.

"Původní záměr jsme přehodnotili a budeme stavět jen dům dětí a mládeže, což je novostavba a na ni se dotace nevztahují. Centrum rozvoje úplně nezavrhujeme, možná se přihlásíme do druhého kola dotační výzvy," řekl Hájek.

V areálu by také měla mít ateliéry místní střední uměleckoprůmyslová škola, kterou zřizuje kraj. Hejtmanství by také mělo investici zaplatit. Radnice tam také zvažuje stavbu kulturního domu.

Továrna, která zaměstnávala 400 lidí, zkrachovala v roce 2009. Město si chce ponechat zhruba třetinu plochy z 32.000 metrů čtverečních. V areálu je nyní parkoviště, sklady, jídelna, drobná výroba a dvě prodejny. Radnice už dokončila regulační plán, který stanovuje možnosti využití pozemků. Město je může nabízet soukromým investorům, kteří mají zájem o výstavbu bytů a obchodů.

(čtk)