ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brno chce do šesti let vypracovat nový územní plán

08.11.2016

Brno 8. listopadu - Brno plánuje do šesti let vypracovat zcela nový územní plán. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Martin Ander (SZ), který má na starosti územní plánování. Podle něj město ukončí dosavadní práce na konceptu územního plánu, které začaly v roce 2002. Ander uvedl, že v konceptu nelze pokračovat kvůli tomu, že ve schválených krajských zásadách územního rozvoje chybí řešení důležitých silnic a dálnic v okolí Brna. Krajští zastupitelé schválili zásady v říjnu, dopracují je v příštích letech.

Harmonogram přípravy nového územního plánu města dnes schválili brněnští radní, podpořit ho musí ještě zastupitelstvo. Sejde se 15. listopadu. "V říjnu byly schválené zásady územního rozvoje kraje, které ve finále nepřinesly definitivní rozhodnutí o trasování důležitých komunikací v okolí Brna. Z toho pro Brna vyplývá, že nemůže pokračovat v procesu zahájeném v roce 2002," uvedl Ander. Podle něj město práce pozastavilo v roce 2013 poté, co Nejvyšší správní soud v roce 2012 zrušil dřívější krajské zásady územního rozvoje. Nyní kraj schválil dokument nový.

Zcela nový plán začne zpracovávat i Brno. "Prvním milníkem je příprava prostorové vize rozvoje města, kterou připraví Kancelář architekta města Brna. Vize bude hotová v příštím roce. Do plánu potom zapracujeme různé studie, které jsme udělali. Žádné město velikosti Brna nepořídilo nový plán dříve než za pět až šest let, proto počítáme, že ho budeme mít hotový do konce roku 2022," dodal Ander. Do té doby se město bude řídit více než 20 let starým územním plánem, do kterého bude postupně začleňovat jednotlivé změny reagující na potřeby města. Minulé zastupitelstvo Brna schválilo ještě v roce 2014 velkou aktualizaci územního plánu s mnoha změnami, ale loni v lednu ji zrušil Krajský soud v Brně pro nepřezkoumatelnost některých rozhodnutí. Jihomoravský kraj chce v zásadách provést první aktualizaci s dopracováním Brna do tří let.

(čtk)