ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Do konce září se začalo stavět o 27 procent bytů méně

08.11.2016

Praha 8. listopadu - Stavaři v Česku zahájili letos do konce září stavbu 3727 bytů v bytových domech, meziročně o 27,2 procenta méně. Nejvíce jich připadá na Prahu, kde však jejich počet meziročně propadl o 71,6 procenta. Počet zahájených staveb rodinných domů naopak vzrostl o 14,4 procenta na 11.673, zhruba čtvrtina se týkala Středočeského kraje. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

V podílu zahájených staveb bytových domů se po půl roce vrátila na první místo Praha (23,1 procenta). Následují Plzeňský (21,8 procenta), Jihomoravský (18,2 procenta) a Středočeský kraj (16,2 procenta).

V Praze se do konce září začalo v bytových domech stavět 862 bytů. "Hlavním viníkem současného propadu je hlavně nesmyslně složitý proces povolování nových staveb. V Praze se povolování nové bytové výstavby de facto zastavilo," uvedl generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec. Podle majitele Central Group Dušana Kunovského trvá příprava projektu bytového domu od nákupu pozemku ke kolaudaci v průměru osm let, v řadě případů déle. "Doba, kterou developer stráví přípravou projektů, je tak výrazně delší než v západní Evropě. Řada městských částí se po posledních volbách staví negativně k jakémukoliv rozvoji a na magistrátu rozumné hlasy nyní nepřevažují," dodal Kunovský.

Počet nově rozestavěných rodinných domů meziročně vzrostl o 14,4 procenta na 11.673. Nejvíce jich připadalo na Středočeský (24,9 procenta), Jihomoravský (13,1 procenta) a Moravskoslezský kraj (10,1 procenta). Podíl Prahy zůstal na třech procentech.

Spolu s dalšími kategoriemi, jako jsou nástavby, vestavby a penziony, začali stavaři do konce září stavět 19.458 bytů, meziročně o 1,1 procenta méně. V porovnání s rekordním rokem 2008 byl jejich počet nižší o 42,5 procenta.

(čtk)