ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Slovensko vypíše tendr na opravu plavebních komor

08.11.2016

Bratislava 8. listopadu - Slovensko v příštím roce vypíše tendr na komplexní modernizaci plavebních komor své největší vodní elektrárny v Gabčíkovu na řece Dunaj. Novinářům to dnes řekl ministr životního prostředí László Sólymos. Hodnota zakázky dosáhne 144,67 milionu eur (3,9 miliardy korun).

Vodní dílo Gabčíkovo (VDG) bylo uvedeno do provozu v roce 1992. Podle Sólymose je zařízení plavebních komor na konci životnosti a běžné opravy již nepostačují. Ministr připomněl, že kvůli poškozeným vratům na jedné z plavebních komor byla lodní doprava u vodního díla v minulosti ochromena. Přes VDG se ročně přeplaví zhruba 15.000 plavidel.

Stavební práce by měly začít v polovině příštího roku, s dokončením modernizace plavebních komor se počítá v roce 2020. Až 85 procent nákladů na projekt proplatí EU. "Nemůžeme zastavit provoz na Dunaji. Musí to byt vyřešeno za provozu," řekl Sólymos.

Předchozí slovenská vláda premiéra Roberta Fica rozhodla loni provoz gabčíkovské elektrárny převzít do vlastních rukou. Elektrárnu měl předtím v pronájmu největší výrobce elektřiny na Slovensku, společnost Slovenské elektrárne (SE), do které letos vstoupila skupina Energetický a průmyslový holding. Slovenský soud dříve rozhodl, že zmiňovaná smlouva o pronájmu elektrárny je neplatná. Slovensko se kvůli převzetí elektrárny dostalo do sporu s SE, obě strany po sobě požadují vyplacení kompenzací.

(čtk)