ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V kauze budov Univerzity Karlovy našel soud závažná pochybení

07.11.2016

Praha 7. listopadu - V trestním řízení ohledně prodeje někdejších budov Českých drah Univerzitě Karlově za údajně výrazně nadhodnocenou cenu odhalil soud závažné procesní chyby. Patří mezi ně nezadání ústavního znaleckého posudku, nesprávné policejní poučení České republiky jakožto poškozeného, nebo to, že státní zástupce s kauzou nic neudělal nejméně rok a půl. Vyplývá to z usnesení o vrácení věci k došetření, které má ČTK k dispozici.

Obžaloba tvrdí, že člen představenstva společnosti Apuro Otakar Otta nejprve získal od Českých drah budovy v centru Prahy za cenu záměrně podhodnocenou znalcem, který tak údajně způsobil drahám škodu 79,9 milionu korun. Apuro následně budovy prodala univerzitě, a to podle obžaloby po vzájemné dohodě Otty s vedoucím univerzitního odboru rozvoje Petrem Kosteleckým. Investiční záměr se prý u ministerstva školství podařilo prosadit za použití zkreslených posudků dalších tří znalců, kteří cenu budov nadhodnotili o více než sto milionů. Ministerstvo nákup dotovalo 372,5 milionu Kč.

Senát soudkyně pražského městského soudu Blanky Bedřichové ve svém usnesení o vrácení obžaloby zdůraznil, že důvody k trestnímu stíhání obviněných trvají. Hlavním důvodem pro nenařízení hlavního líčení je to, že jediným přímým důkazem o silně podhodnocených a nadhodnocených cenách je znalecký posudek jediného znalce, kterého k trestnímu řízení přibrala policie. "Takto osamocený znalecký posudek, jakkoliv může vyznívat přesvědčivě, nepostačuje pro postavení obviněných před soud," napsala Bedřichová. Žalobce proto bude muset zajistit zpracování ústavního znaleckého posudku, který bude zkoumat obvyklou i tržní hodnotu nemovitostí v historickém centru Prahy v daném období.

Soud se také pozastavil nad tím, že třem z obviněných znalců klade žalobce za vinu jen vypracování nepravdivého posudku, ačkoliv se podle popisu skutku v obžalobě podíleli i na podvodu, který má výrazně přísnější trestní sazbu.

Senát dále poukázal na to, že stát v roli poškozeného není řádně připojen k řízení, protože s nárokem na náhradu škody se připojilo ministerstvo školství, ačkoliv vzhledem k výši částky může za ČR jednat výhradně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Prodej budov Českých drah, které stojí v Opletalově ulici, se uskutečnil v roce 2007. Protikorupční policie obvinila počátkem roku 2013 celkem osm lidí. Tři z nich čelí obvinění také z praní špinavých peněz, protože peníze získané prodejem budov údajně převáděli na další účty. Dozorující státní zástupce Jaromír Jindřich podal obžalobu letos v červenci.

(čtk)