ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Svitavy chtějí u Parku patriotů vybudovat dvě nádrže

07.11.2016

Svitavy 7. listopadu - Svitavy chtějí u Parku patriotů vybudovat dvě vodní nádrže. Přírodní rybník bude mít plochu přes jeden hektar, vedlejší koupací biotop přibližně 7000 metrů čtverečních. Voda v koupací nádrži se bude čistit přírodním způsobem, o odstranění nežádoucích látek se postarají rostliny v oddělené čisticí části. Koupající by platili vstupné, čímž by nádrž mohla dokonce přinášet mírný zisk, řekl ČTK Břetislav Vévoda z městského Centra podpory projektů.

"Zatímco všechny bazény jsou ztrátové, protože náklady na provoz jsou vysoké, u biotopů, které jsou provozovány ve správném režimu, je tomu naopak. Opravdu vykazují zisk po republice, což jsme si u pěti z nich ověřovali, a čtyři nám to potvrdili," uvedl Vévoda.

Zároveň se pro čerpání vody bude využívat výhradně energie z obnovitelných zdrojů. Biotop bude doplněn o nezbytné zázemí pro návštěvníky včetně podpory volnočasových aktivit.

Přírodní rybník bude přispívat k zadržování vody v přírodě a ke stabilizaci hladiny podzemní vody. Bude neprodukční, tedy bez chovu ryb. Obě nové vodní nádrže bude napájet Ostrý potok, koupací biotop v budoucnu i voda z blízkého vrtu u Lánského rybníka poté, co se podaří odstranit ekologickou zátěž z bývalé chemické čistírny.

Náklady si zatím Vévoda netroufá odhadovat. Na přírodní rybník by město chtělo získat dotaci z Operačního programu Životní prostředí.

(čtk)