ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Obnova sídliště Zborovce si vyžádá desítky milionů

06.11.2016

Blansko 6. listopadu - Chystaná revitalizace sídliště Zborovce v Blansku si vyžádá desítky milionů korun, začít by se mělo příští rok. V plánu je zhruba pět etap, každý rok jedna, řekl ČTK investiční referent radnice Alois Šmerda.

V sídlišti Zborovce je asi tisícovka bytů. Výsledkem regenerace by podle Šmerdy mělo být zkvalitnění bydlení na sídlišti tak, aby bylo srovnatelné s bydlením v klasické městské zástavbě. "Řešeny budou základní problémové oblasti v sídlišti, tedy rekonstrukce pěších komunikací a zpevněných ploch, vybudování nových pěších komunikací, úpravy ploch veřejné zeleně nebo výsadba vzrostlých stromů a zatravnění ploch," řekl Šmerda. Radnice také navrhne nová parkovací místa, obnova se dotkne i dětských hřišť. Město chce nahradit i současný mobiliář a doplnit ho o nové kusy.

Projekčně je podle Šmerdy rozpracována asi čtvrtina sídliště. Vyřešená je například lokalita Krajní 2,4 a Okružní 1, nebo domy Zborovecká 58 a 60. Lidé se k úpravám stále mohou vyjadřovat. Loni nechala radnice v sídlišti roznést asi 1000 anketních dotazníků, zpět se jí vrátila asi pětina. "Respondenti nejčastěji uváděli požadavky zejména na rozšíření parkovacích ploch, doplnění městského mobiliáře, rekonstrukci a doplnění chodníků a vybudování parkových a oddychových ploch," řekl Šmerda.

Město má opravy sídliště naplánované zhruba na pět etap, každá etapa podle Šmerdy vyjde asi na 10 milionů Kč. S revitalizací chce město začít v příštím roce, záleží ale na tom, zda obdrží dotaci od ministerstva pro místní rozvoj. Ministerstvo na tyto projekty poskytuje dotaci maximálně čtyři miliony korun, zbytek by měl být hrazený z městského rozpočtu.

(čtk)