ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Děčín končí první etapu úprav sídliště Březiny

04.11.2016

Děčín 4. listopadu - Děčínská radnice dokončuje první etapu revitalizace sídliště Březiny. Druhá etapa přijde na řadu na jaře, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Markéta Lakomá. Na sídlišti vznikají nová parkovací místa, bezbariérové chodníky a dětská hřiště. Opravy budou stát 47 milionů korun.

Město začalo s rozsáhlým projektem v létě. "První část oprav je těsně před dokončením, kompletně připravenou máme i druhou etapu revitalizace. Bohužel práce musejí být přerušeny. Zimní období nedovoluje pokračovat. Počítáme, že stavební firma nastoupí ihned, jakmile to klimatické podmínky dovolí," uvedla primátorka Děčína Marie Blažková (ANO). Úpravy sídliště jsou rozděleny do tří etap. První etapa zahrnovala ulici Kosmonautů v okolí školy, druhá se týká severní část sídliště. Třetí etapa řeší východní část.

Jedním z hlavních impulzů k aukci byl nedostatek parkovacích míst. "Dopravní situace v sídlišti byla již neúnosná a případný rychlý zásah záchranných složek by byl prakticky nemožný," doplnila Lakomá. Radnice plánuje i rozšíření kamerového systému městské policie.

První dvě etapy budou stát 47 milionů korun, veškeré náklady zaplatí město ze svého rozpočtu. "Financování revitalizace z vlastní kapsy nám umožňuje dělat drobné změny, které se případně v průběhu stavby vyskytnou. Například jsme se sešli se zástupci občanů přímo na místě druhé etapy. Společně jsme řešili umístění nádob na svoz odpadu a zachování dětského hřiště," dodala Blažková.

Po dokončení úprav v Březinách plánuje město obdobnou revitalizaci na sídlišti Bynov. Sídliště upravují i další města v Ústeckém kraji. Například Litoměřice nedávno zahájily druhou etapu revitalizace sídliště Pokratice. Na účet města přišla z ministerstva pro místní rozvoj čtyřmilionová dotace, dalšího 2,5 milionu korun doplatí město ze svého.

(čtk)