ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nejžádanější lokalitou pro nové byty je nyní Praha 9

04.11.2016

Praha 4. listopadu - Nejžádanější městskou částí při koupi nového bytu byla v hlavním městě ve 3. čtvrtletí Praha 9, kde developeři prodali 453 z celkových 1447 bytů, tedy téměř třetinu. Následovaly Praha 5 a Praha 10, obě se zhruba pětinovým podílem. Z městských částí byl největší zájem o Vysočany a Uhříněves. Vyplývá to z údajů developerské společnosti Ekospol, které dnes zveřejnila v tiskové zprávě. Podle společných statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group průměrná cena prodaného bytu v Praze ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 19,5 procenta na 69.517 korun za metr čtvereční.

Podle Ekospolu bylo v Praze 146 developerských firem, které měly v nabídce aspoň jeden nový byt. Nejméně bytů developeři prodali v Praze 1 a Praze 2, celkem 18. Mezičtvrtletně to bylo o pět méně. V těchto částech je však developerských projektů velmi málo. "Zájemci o nové bydlení dávají dlouhodobě přednost prověřeným lokalitám mimo centrum, které jsou však dobře dopravně dostupné a nechybí jim občanská vybavenost. Oproti předraženému centru navíc nabízí klidné prostředí často uprostřed zeleně," uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Mezi nejméně prodávané lokality s aspoň jedním aktivním developerským projektem se zařadily Dejvice a Michle, kde nového majitele našel shodně jediný byt. Jen o jeden nový byt více se prodalo v Kobylisích, Újezdu u Průhonic a v Zahradním Městě.

Počet nabízených bytů ve třetím čtvrtletí v Praze se meziročně snížil o třetinu na 4300. "Blížíme se k hranici 4000 bytů, kterou považuji za kritickou. Aby byla situace na trhu stabilní, je potřeba zásoba bytů mezi šesti a sedmi tisíci," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

"Tlak na trhu s novými byty, který je na jedné straně dán relativně vysokým zájmem po novém bydlení a na druhé straně snižující se zásobou nových bytů, se odrazil v dalším omezení nabídky, ale také v nárůstu průměrné ceny za prodaný byt," dodal Soural. Od začátku roku do konce září prodali developeři v Praze 4800 bytů. Za celý loňský rok jich bylo zhruba 6500.

(čtk)