ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hornickému muzeu Příbram svitla naděje

04.11.2016

Příbram 4. listopadu - Hornické muzeum Příbram by mohlo dostat do své správy areál bývalé bytízské šachty číslo 11. Státní podnik Diamo ho od 90. let nevyužívá a hrozilo, že budovy budou zbourány a stroje v krajním případě poputují do šrotu. Podle ředitele muzea Josefa Velfla jde o unikátní areál zachycující historii uranového hornictví. Středočeský kraj se už s Diamem dohodl na převodu, proces se ale zdržel kvůli změně pravidel pro tyto transakce, řekl Velfl ČTK.

"Změnila se pravidla pro převádění majetku z podniků zřizovaných ministerstvem průmyslu a obchodu na ostatní subjekty, takže se smlouva, která byla před podpisem, musela přepracovat," uvedl. Podle původní dohody by objekty a stroje měly být převedeny bezúplatně a hejtmanství by vykoupilo pouze pozemky. "Uvidíme, jak se k tomu postaví nové vedení kraje," podotkl Velfl.

Podle něj jde o poslední historický areál uranového hornictví v České republice, v němž se dochovala těžní věž z lanovnicí, strojovna se dvěma těžními stroji vyrobenými v ČKD Plzeň a čtyřmi turbokompresory z roku 1953, které jsou podle Velfla raritou. "Je to ještě běh na dlouhou trať, protože ty objekty nejsou zrovna v nejlepším stavu, ale to technické vybavení je úžasné," dodal Velfl.

Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886 a je největším muzeem svého druhu v Česku. Má více než 60 stálých expozic v historických objektech v Příbrami a v pobočkách Památník Vojna, skanzen Vysoký Chlumec, Muzeum špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín. Expozice muzea si každoročně prohlédne přes 100.000 lidí.

(čtk)