ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Skanzen ve Vysokém Chlumci zprovozní historickou kovárnu

03.11.2016

Vysoký Chlumec (Příbramsko) 3. listopadu - Skanzen ve Vysokém Chlumci na Příbramsku uvede příští rok do provozu historickou kovárnu. Hornickému muzeu Příbram, které areál spravuje, se podařilo získat většinu vybavení a nyní se zkouší technologie, řekl ČTK ředitel muzea Josef Velfl.

Budova byla dostavěna loni v prosinci a během letošního roku muzeum shánělo vybavení. "Musí se to ještě vyzkoušet, rozchodit, aby kovárna v příštím roce mohla při vybraných akcích fungovat pro návštěvníky," uvedl Velfl. Kromě funkčního mlýna a funkční pily tak bude ve skanzenu ještě funkční kovárna.

Do vysokochlumeckého skanzenu se stěhují lidové stavby, které by na svém původním místě zanikly. V přírodním areálu v údolí Libíňského potoka jsou umístěny historické zemědělské usedlosti, chalupnická a domkářská stavení, hospodářské stavby, technické stavby na vodní pohon a drobné sakrální objekty, které pocházejí většinou z 18. až počátku 20. století.

Hornické muzeum Příbram vzniklo v roce 1886 a je největším muzeem svého druhu v Česku. Má víc než 60 stálých expozic v historických objektech v Příbrami a v dalších pobočkách. Kromě skanzenu Vysoký Chlumec mezi ně patří Památník Vojna, Muzeum špýchar Prostřední Lhota a Muzeum zlata Nový Knín.

Od roku 2007 do muzea každoročně zamíří přes 100.000 lidí a loňský rok se 127.000 návštěvníky nebyl výjimkou. Letošního návštěvníka s pořadovým číslem 100.000 muzeum přivítá příští čtvrtek. Úspěch měla podle Velfla nedávno také zahraniční výstava o drátěných těžních lanech v Drážďanech, kterou si prohlédlo 75.000 lidí.

(čtk)