ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Město Liberec zvažuje odkoupení autobusového nádraží

03.11.2016

Liberec 3. listopadu - Město Liberec zvažuje odkoupení autobusového nádraží od soukromého vlastníka. Radnice připravuje v sousedství výstavbu odbavovacího terminálu s parkováním zhruba za 160 milionů korun. Financovat ji chce s pomocí evropských dotací a zajistit tak důstojné zázemí pro cestující, kterým už přes 20 let slouží provizorní objekt sestavený ze stavebních buněk. Vše je ale nejprve nutné právně i ekonomicky detailně posoudit, sdělil dnes ČTK náměstek primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec). Vyjádření vlastníka ČTK zjišťuje.

Autobusové nádraží v Liberci patří soukromé společnosti Autobusové nádraží Liberec (ANL). Nástupiště byla modernizována v polovině 90. let minulého století, na vybudování důstojného zázemí však tehdy peníze nezbyly. Cestujícím tak od té doby slouží provizorní objekt, který je ostudou města. Kritizují ho i cestující, překvapeni jsou hlavně ti, kdo do stotisícového krajského města přijíždějí poprvé. Vlastník už před deseti lety připravoval výstavbu odbavovací haly zhruba za 70 milionů korun, nepodařilo se mu na ni ale získat evropské dotace.

Městu stav autobusového nádraží dlouhodobě nevyhovuje, protože neposkytuje adekvátní služby cestujícím ani dopravcům. Liberec proto chce na přilehlých městských pozemcích vybudovat odbavovací terminál s parkovacím domem, který by měl cestujícím i dopravcům poskytnout důstojné zázemí a odpovídající infrastrukturu. Pozemky nádraží ale patří ANL. "Město v této společnosti nemá žádnou majetkovou účast, takže naše možnost podílet se na rozvoji tohoto důležitého dopravního uzlu je omezená," vysvětlil důvody zájmu města o areál Korytář.

Modernizace dopravního terminálu v krajském městě je jednou z priorit v oblasti dopravy v rámci Integrovaného plánu rozvoje území Liberec - Jablonec nad Nisou (IPRÚ). "Celkový rozpočet projektu Terminál Liberec dosahuje přibližně 160 milionů korun," řekl Korytář. Nový odbavovací terminál by byl s nástupní částí autobusového nádraží úzce provázaný. "Z toho důvodu zvažujeme možný odkup společnosti ANL. Šlo by o smysluplný krok, který by umožnil nejen logické propojení budovy terminálu a samotného nádraží, ale také další rozvoj celé plochy včetně případné bytové výstavby," dodal náměstek primátora.

(čtk)