ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Slatiny se mohou změnit ve čtvrť s 30.000 obyvateli

02.11.2016

Praha 2. listopadu - Území Slatiny mezi Záběhlicemi a Strašnicemi by se mohlo změnit v novou čtvrť s 30.000 obyvateli. Praha 10 připravila urbanistickou studii lokality, počítá i s novou tramvajovou tratí nebo železničními zastávkami. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě. Původně nouzová kolonie Slatiny vznikla po roce 1924, v současné době je v ní stavební uzávěra.

Studie navrhuje budoucí řešení lokality přibližně za 50 let. Sloužit bude jako podklad pro rozhodování městské části a také pro zpracování Metropolitního plánu. "Architekti z 90 procent počítají na Slatinách s bytovou zástavbou, celá lokalita by se tak mohla jednou proměnit v třicetitisícové město," uvedl radní městské části Bohumil Zoufalík (Hnutí pro Prahu 10), který má v gesci územní rozvoj.

Studie počítá se vznikem několika nových železničních zastávek na trati mezi Hostivaří a hlavním nádražím. Nová tramvajová trať, o které chce Praha 10 jednat s hlavním městem, by měla vést ulicí U Slávie, pod železničním mostem na Bohdalec a pokračovat na Spořilov nebo do Slatin.

Veřejnosti Praha 10 studii představí na výstavě ve Středisku územního rozvoje v budově radnice. Každé pondělí odpoledne do konce listopadu budou v místě k dispozici i autoři studie. Studie bude zveřejněná také na webu www.verejneprostory.cz.

Slatiny začaly vznikat v roce 1924. V domech žili váleční veteráni a dělníci, kteří stavěli železnici. V 50. a 60. letech bylo mnoho domů zbouráno. V současné době jsou na zhruba 300 hektarech zahrádky, svérázné černé stavby a odstavené železniční vagony. Tvář místa zachytil Jan Svěrák ve filmu Obecná škola. O zahájení přípravy studie Praha 10 informovala už v roce 2003.

(čtk)

PODÍVEJTE SE NA UNIKÁTNÍ REPORTÁŽ PŘÍMO ZE SLATIN: