ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Havířov rozšiřuje hřbitov

02.11.2016

Havířov (Karvinsko) 2. listopadu - Havířov na Karvinsku rozšiřuje hřbitov v městské části Šumbark. Důvodem je nedostatek míst pro pohřbívání. Celkově vyjdou úpravy město na 85 milionů korun. Rozšíří se prostory pro ukládání ostatků a vznikne tam nová smuteční síň, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Jana Dybová. U hřbitova vzniknou parkovací místa

Zatím se pracovalo jen na prostranství mimo současný areál hřbitova, od čtvrtku se ale práce rozšíří i tam. Konání smutečních obřadů ale nebude omezeno, uvedla mluvčí.

"Prostor pro pohřbívání vyčerpáme do dvou let, proto se celý hřbitov rozšiřuje. Kapacita hřbitova se zvýší přibližně o 2000 různých typů hrobů a více než o 1000 míst v kolumbáriích. Pro hřbitov vybudujeme novou smuteční síň a konečně vyřešíme nedůstojné parkování návštěvníků hřbitova," uvedl náměstek primátora pro sociální rozvoj Karel Šlachta.

Rozšíření hřbitova město kvůli finanční náročnosti rozdělilo do čtyř etap. Nynější první část úprav bude stát 6,5 milionu korun. "Tato etapa zahrnuje přípravné práce. Spočívá v odvodnění stávajících i budoucích prostor hřbitova a vybudování všech potřebných sítí pro novou část. Areál bude zčásti nově oplocen," řekla Dybová.

Stěžejní část rekonstrukce a rozšíření hřbitova čeká město v příštím roce. Rozšířena bude kapacita pohřebiště, postaví se nová smuteční síň.

Součástí plánovaných úprav je i oprava Hřbitovní ulice. "Oprava cesty okolo hřbitova společně s vybudováním chodníku a parkoviště je předmětem až závěrečné etapy stavby. Pod současným parkovištěm vede plynové potrubí, je proto nezbytné napřed provést finančně náročnou přeložku plynovodu. Rozšíření hřbitova je jednou z největších investičních akcí města v příštím roce," doplnil Šlachta.

Chod hřbitova není podle mluvčí ani v období dušiček nějak narušen. Správce hřbitova má navíc v tomto období rozšířenou pracovní dobu. Hřbitov uzamyká až po odchodu posledního návštěvníka hřbitova.

(čtk)