ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ruina u nádraží v Chodově se bourá, nahradí ji park

02.11.2016

Chodov (Sokolovsko) 2. listopadu - V Chodově dnes začala demolice objektu č. p. 421 v ulici u Nádraží. Zchátralý dům, který zdevastovali bezdomovci, město přes čtyřmi lety koupilo s cílem jej odstranit, řekl ČTK starosta Chodova Patrik Pizinger (HNHRM). Původně šlo vilu, v níž bydlela rodina továrníka Carla Gasche, zakladatele strojírenství v Chodově.

"Dnes zahajujeme demolici, která by měla trvat do začátku prosince. Poté se stavební jáma zasype a zatravní a vznikne zde malý parčík. Bude to veřejné prostranství. Chceme lidem vrátit kus zeleně. Už jsme udělali cesty a lidé si to našli a chodí sem například venčit psy," uvedl Pizinger.

Dům měl silně narušenou statiku a jeho rekonstrukce by nebyla možná. Demolice vyjde na 450.000. Město na ni dostalo dotaci z ministerstva pro místní rozvoj, které nabízí obcím prostředky na demolici zchátralých objektů. Dalších asi 100.000 budou stát parkové úpravy plochy po demolici.

Podle Pizingera byl dům jedním z nejhorších objektů ve městě a stál na jedné z přístupových cest do Chodova. I proto jej město odkoupilo za 400.000 korun, což byla jen cena samotného pozemku.

Podle historika Miloše Bělohlávka Carl Gasch založil v roce 1883 velkou strojírnu, která v období první republiky zaměstnávala několik set lidí. Rodina Gaschů zde bydlela do konce války, kdy byla odsunuta. Od 90. let minulého století postupně chátral. "Má hodnotu jen z pohledu toho, kdo v něm bydlel. Ale z hlediska kulturně stavebního nebo památkového je to bezcenný dům," dodal Bělohlávek.

(čtk)