ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Města z brněnské aglomerace mohou žádat o nové dotace

02.11.2016

Brno 2. listopadu - Brno a dalších skoro 170 měst a obcí z brněnské aglomerace mohou začít žádat o první dotace z EU, která v novém dotačním období do roku 2020 vyčlenila pro rozvoj této metropolitní oblasti přes pět miliard korun. Aktuálně jsou vypsané výzvy týkající se dopravní infrastruktury, řekl ČTK primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Podle něj může Brno z výzvy čerpat peníze na prodloužení tramvajových tratí na kampus nebo do Líšně, či třeba na modernizaci vozového parku MHD.

Dosud vypsané výzvy zahrnují oblasti modernizace infrastruktury, dopravní telematiky a informačních systémů, což zahrnuje například výměnu semaforů, další výzva je na nízkoemisní a bezemisní vozidla a jiná na podporu cyklodopravy. Dopravní oblasti mají vyčleněných zhruba 2,5 miliardy, což je asi polovina z celkového objemu.

"Nyní jsme ve fázi, kdy bychom měli začít projektovat a realizovat dopravní projekty, ať už je to prodloužení tramvajových tratí na kampus, do Líšně nebo na sídliště Kamechy, ale také na parkování nebo modernizaci vozového parku, na nízkopodlažní trolejbusy nebo dokrytí části nových tramvají, které už máme objednané," uvedl Vokřál.

Město očekává i další výzvy v jiných odvětvích než doprava. Podle Vokřála by se z nich daly čerpat peníze třeba na vybudování Kreativního centra, které chce Brno vytvořit v prostorách chátrající bývalé věznice v ulici Cejl. Další peníze mají jít na snižování energetické náročnosti, rekonstrukce školských zařízení, do sociálních služeb, odpadového hospodářství nebo protipovodňových opatření.

Brněnská aglomerace zahrnuje kromě Brna dalších 170 měst a obcí s více než 600.000 obyvateli. Kromě Brna sem spadají Šlapanice, Ivančice nebo Kuřim. Brno v novém programovacím období získalo roli nositele strategie rozvoje oblasti. Metropolitní oblast vznikla kvůli tomu, že strategické plánování nelze omezit pouze na Brno, ale některé záležitosti musí krajské město řešit ve spolupráci s okolními obcemi.

(čtk)