ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Oprava smuteční síně v Novém Boru se protáhne do jara

02.11.2016

Nový Bor (Českolipsko) 2. listopadu - Rekonstrukce smuteční síně na Lesním hřbitově v Novém Boru se protáhne až do jara. Původně měla skončit na konci letošního roku, za prodloužením jsou stavební komplikace. ČTK to dnes řekl starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj).

Historická budova má podle něj problémy s vlhkostí. "Omítky byly více vlhké, než se předpokládalo," vysvětlil. Navíc se při odkrývání jedné zdi zřítila část původního objektu a přitom se zjistilo, že v základech jsou dutiny s vodou. "Měli jsme tu statika a musí se to sanovat," dodal Dvořák.

Smuteční síň byla naposled rekonstruována v roce 1981, kdy získala historická budova dvě nevzhledné přístavby. Obě už dělníci odstranili a staví místo nich nové, které by měly původní budovu vhodněji doplňovat. Větší z přístaveb navíc umožní zvýšení kapacity pro obřady ze 40 na 150 míst. Stávající byla nedostatečná.

Starosta nedokáže odhadnout, kdy se podaří přestavbu smuteční síně dokončit. "Závisí to na počasí, jaká bude zima," uvedl. Rekonstrukce měla stát bezmála 8,5 milionu korun. Náklady spojené se stavebními komplikacemi zatím vyčíslené nejsou.

Smuteční obřady se zatím ve 12tisícovém městě pořádají v kostele svatého Ducha v Arnultovicích, který patří Církvi československé husitské. Díky vstřícnosti farářky se zde konají i civilní obřady bez církevních náležitostí.

(čtk)