ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Oprava Sankturinovského domu vyjde na 55 milionů

31.10.2016

Kutná Hora 31. října - Plánovaná rekonstrukce Sankturinovského domu v Kutné Hoře má vyjít na 55 milionů korun. To je zhruba o 25 milionů více, než se původně plánovalo. Většina nákladů by měla být uhrazena z dotace, spoluúčast města se po rozšíření projektu zvýšila jen asi o dva miliony, řekl dnes ČTK starosta Martin Starý (Kutnohorská změna).

"Přibyl venkovní výtah a přístupové schodiště a pak jsou tam rozšířené expozice věnované renesančním vědám," uvedl starosta. Žádost o dotaci chce město podat letos na podzim, práce by měly přijít na řadu v roce 2018.

V budově bude nutné vyměnit podlahy, udělat nové rozvody vody a elektřiny. Po rekonstrukci se do ní má přestěhovat Galerie Felixe Jeneweina, která sídlí ve Vlašském dvoře. Podle jejího ředitele Aleše Rezlera bude rozšíření projektu znamenat určitě lepší komfort a přístupnost pro návštěvníky. Obavy má ale z toho, že galerie bude muset být na rok a půl uzavřena.

Sankturinovský dům na Palackého náměstí patří k nejstarším památkově chráněným budovám ve městě. Původně gotický, později barokně přestavěný objekt vznikl na konci 13. století jako opevněná věžová stavba výrobního charakteru. V hutních zařízeních se zde zpracovávala stříbrná ruda. Zvláštností je mimo jiné historická věž, jejíž základy sahají do hloubky 7,5 metru.

Na konci 15. století dům koupil mincmistr Beneš z Trničí a přestavěl ho na luxusní palác. Při rozsáhlém požáru středu města v roce 1770 však budova vyhořela a při pozdější přestavbě už získala dnešní podobu.

(čtk)