ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hasiči mají kompletně opravenou stanici Plzeň-střed

31.10.2016

Plzeň 31. října - Profesionální hasiči v Plzeňském kraji mají počínaje dneškem k dispozici kompletně opravenou požární stanici v centru Plzně. Oprava historické budovy začala v roce 2009 a vyšla na zhruba 47 milionů korun. Areál, jehož obnovu komplikoval status chráněné památky, byl opraven za plného provozu. Díky strategické poloze je místem, které má ze všech 16 stanic s profesionálními hasiči v kraji největší počet výjezdů, ročně přes 700. ČTK to řekl ředitel krajských hasičů František Pavlas.

V objektu požární stanice Plzeň-střed sídlí hasiči od roku 1913, nyní jich je tam 34. Vyjíždí hlavně do centra a okolí, do areálu bývalé Škodovky a do firem působících v průmyslové zóně Borská pole. "V Plzni jsou lokality, kde jsme povinni z hlediska analýzy rizik zasáhnout do sedmi minut, což bychom z dalších dvou plzeňských stanic, tedy Košutky a Slovan, nebyli schopni," řekl Pavlas.

Podle něj přišla rekonstrukce pět minut po dvanácté. "Stanice byla v letech 2009 a 2010 v naprosto katastrofálním stavu. Museli jsme dokonce zvažovat i její uzavření, a to jak z hygienických důvodů, tak z hlediska technického stavu budovy," uvedl Pavlas. Stísněné prostory limitovaly další rozvoj, který je nyní už ale možný.

Objekt v Pobřežní ulici u obchodního centra Plaza získali hasiči od města po velmi výhodné směně pozemků v roce 2009. Do té doby ho měli zapůjčený a nesměli v něm provádět žádné úpravy. Projekt komplexní opravy budovy zaplatilo město, které za něj dalo 2,4 milionu korun. V roce 2009 dal kraj peníze na rekonstrukci střechy, která vyšla na dva miliony korun. O rok později šlo z krajských peněz sedm milionů do zateplení, výměny oken a dveří, sprch a šaten. Poslední a nejrozsáhlejší opravy za 38,2 milionu korun financoval státní rozpočet. Šly na zbylé vnitřní prostory, nové garáže pro techniku a nový povrch na nádvoří.

Hasiči dnes představili také nový automobilový jedenačtyřicetimetrový žebřík. Výšková technika, která je unikátní i v rámci ČR, stála přes 20 milionů korun a podařilo se ji uhradit ze zdrojů kraje, města a ministerstvo vnitra. "Právě na stavby a výškovou techniku má HZS nejméně peněz," uvedl generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba.

Stanice Plzeň-střed, nejstarší v Plzni, vznikla přestavbou hospodářského Rostova dvora a v letech 1913 až 2004 byla hlavní stanicí města. Hasiči z povolání působí v Plzni od března 1892. Do stanice Plzeň- střed se přestěhovali z panského dvora, kde je dnes hotel Marriott.

(čtk)