ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Osudy nádražních budov se různí

31.10.2016

Děčín/Duchcov (Teplicko) 31. října - Šanci na další využití má chátrající budova východní nádraží v Děčíně. Pobočka Českého vysokého učení technického (ČVUT) s městem připravila memorandum o spolupráci na přípravě projektu multifunkčního vzdělávacího centra. Další zdevastovaná historická nádražní budova je v Duchově na Teplicku, tamní radnice se jí chce zbavit.

Náklady na opravu objektu původního nádraží Rakouské severozápadní dráhy v Děčíně se odhadují na zhruba 400 milionů korun. "Jsme na začátku. Musíme sehnat peníze nejen na koupi, ale i na rekonstrukci. Navíc se musí vyřešit využití celého komplexu i to, jak a kdo by hradil náklady na provoz," řekl dnes ČTK Ondřej Smíšek z děčínské pobočky ČVUT.

Do projektu chce ČVUT proto zapojit co nejvíce partnerů. "Prostor by využívala univerzita, ale mohl by tam být i velký konferenční sál pro 120 lidí, který v kraji chybí. Pomohl by i plánovaný vznik rozvojové zóny vedle nádraží," řekl Smíšek.

Děčín využití nádraží podporuje. "Jsme rádi, že tu máme pobočku ČVUT, a projekt multifunkčního centra by mohl pomoci k jejímu zviditelnění. Moderní prostor by mohl přilákat další studenty," řekla ČTK mluvčí radnice Markéta Lakomá.

Majitelem nádraží jsou České dráhy. Podle jejich mluvčí Radky Pistoriusové dráhy do údržby výpravní budovy investovaly v posledních pěti letech přes pět milionů korun. "Pro nás je budova zbytná. České dráhy jsou akciová společnost a můžou prodávat svůj nemovitý majetek pouze za ceny stanovené znaleckým posudkem," řekla ČTK Pistoriusová. Cena za objekt je 27 milionů korun.

Od Českých drah nádraží v roce 2012 koupil Duchcov, který zdevastovaný objekt nyní prodává. "Náklady jen na zakonzervování stavby se pohybují okolo 20 milionů korun. Budova je v žalostném stavu, prakticky jsou tam jen obvodové zdi, proto se takového břímě chceme zbavit," řekl dnes ČTK starosta Zbyněk Šimbera. Podle něj byla chyba nádraží kupovat. "Zaplatili jsme 340.000 korun, o takové částce chceme s případným zájemcem jednat," uvedl. Ministerstvo kultury už sejmulo z budovy památkovou ochranu a město ji zabezpečuje. Vstupu brání plot.

České dráhy podle Pistoriusové aktuálně nabízí v Ústeckém kraji 20 nemovitostí. Je mezi nimi třeba rekreační objekt v Jiřetíně pod Jedlovou, ubytovna v Žatci nebo skladový areál v Děčíně.

(čtk)