ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Plzni se po krizi rozjela výstavba bytů

31.10.2016

Plzeň 31. října - V Plzni se po ekonomické krizi naplno rozjela výstavba bytů, budují se jich stovky. V prvních dvou domech největšího projektu ve městě se za měsíc prodalo 65 procent ze 184 bytů, izraelská developerská skupina Daramis proto dnes začala nabízet dalších 156 bytů, řekla ČTK mluvčí skupiny Jana Bakešová. Projekt vznikne vedle univerzity na Borech, další stovky bytů se staví v místní části Valcha nebo v bývalých kasárnách Světovar.

Největšími rozvojovými lokalitami jsou právě oblast u univerzitního kampusu na Borech a bývalá kasárna Světovar, řekli technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) a ředitelka útvaru koncepce a rozvoje města Irena Vostracká. Byty na Světovaru buduje BC Real Plzeň, v první etapě půjde o 72 bytů, které už firma nabízí. Na Valše pokračuje s další etapou bytových domů pražský V Invest, který plánuje přes 400 bytů. Plzeňské IKO staví rodinné i bytové domy v Újezdě, místní Stafin buduje tři domy u Kalikovského mlýna poblíž středu města, pokračuje výstavba desítek bytů v ulici Na Jíkalce. První z pěti domů dokončila rokycanská firma Šabata v Kaplířově ulici a připravuje další.

Projekt Daramisu pojmenovaný Unicity zahrnuje tři etapy s 542 byty. Stavět se má začít letos na podzim, první byty budou k dispozici v létě 2018, řekla Bakešová. Daramis od roku 2000 dokončil 11 projektů se 1600 byty a připravuje 2800 bytů.

První mimopražský projekt v Plzni zahrnuje šest šestipodlažních budov a tři komerční plochy. Většina bytů je o velikosti 1+kk a 2+1 a mohou být jak pro studenty, tak pro zaměstnance univerzity i sousední zóny Borská pole. Daramis koupil pozemek v roce 2007 a všechny byty chce dokončit do tří let. "Projekt delší dobu stál kvůli krizi. Developeři už znovu cítí nastartování ekonomiky," řekla Vostracká.

(čtk)