ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pětina developerů očekává příští rok pokles prodaných bytů

31.10.2016

Praha 31. října - Pětina developerských společností v České republice očekává, že jim v příštím roce klesne počet prodaných bytů, podle třetiny firem to bude v letech 2018 a 2019. Na 13 procent předpokládá pokles už ve druhé polovině letošního roku. Vyplývá to z průzkumu společností CEEC Research a KPMG ČR. Hlavním důvodem poklesu bude nedostatek připravených projektů.

"Nerovnováha poptávky a nabídky na trhu s byty není chvilkový stav, trvá již déle než dva roky. Ani snaha České národní banky o ochlazení poptávkového boomu pravděpodobně výrazný výsledek nepřinese. Zákrok centrální banky ale ukazuje, že vývoj trhu není bez rizik," uvedl partner KPMG odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti Pavel Kliment. Od října funguje doporučení ČNB, podle kterého by banky již neměly poskytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit stanovený centrální bankou je od října 95 procent hodnoty zajištěné nemovitosti, od dubna 2017 to bude 90 procent.

"V Brně očekáváme v příštím roce pozvolné snížení objemu prodejů nových bytů. Nabídka nestíhá na silnou poptávku reagovat. Aktuální čísla prodejnosti se proto pro nejbližší roky jeví jako nereálná. Ne proto, že by měli lidé menší zájem, ale tolik nových bytů jednoduše v nabídce nebude," doplnil výkonný ředitel Trikaya Czech Republic Alexej Veselý.

Hlavní příčinou poklesu prodejů podle developerů bude hlavně nedostatek připravených nových projektů. Na stupnici od nuly do desítky tomuto faktoru přidělili v průměru 7,7. Prakticky stejnou známku (7,6) získal vliv nové nebo dosud chybějící legislativy. Nejmenší vliv na vývoj trhu s bydlením bude mít nasycení trhu a pokles poptávky (4,0).

Nedostatek nových projektů potvrzují i čísla Českého statistického úřadu. Podle nich stavaři začali od začátku roku do konce srpna stavět 3250 bytů v bytových domech, meziročně o 32 procent méně. V Praze jejich počet klesl o 78 procent. "Kvůli počtu připravených novostaveb se část klientů rozhodne spíše pro nákup starší nemovitosti. Předpokládám proto, že tento trend bude nadále pokračovat a počet prodaných nových bytů se v Praze sníží," uvedl výkonný ředitel firmy JRD Martin Svoboda.

Čtvrtina developerů očekává, že hypoteční sazby začnou růst od poloviny příštího roku, 42 procent počítá s růstem v roce 2018. Optimální výše úrokových sazeb, která umožňuje pravidelný vývoj bytového developmentu, je podle oslovených ředitelů zhruba na úrovni tří procent. Průměrná úroková sazba hypoték v Česku podle údajů Fincentra Hypoindexu v září klesla na nové minimum 1,82 procenta. V srpnu činila 1,84 procenta.

CEEC Research a KPMG ČR v rámci průzkumu v srpnu oslovily zhruba 40 ředitelů developerských společností.

(čtk)