ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Počet staveb ve středních Čechách roste

30.10.2016

Praha 30. října - Stavebních zakázek ve Středočeském kraji přibývá, obzvláště v cenové oblasti do pěti milionů korun. Jde tedy především o rodinné domy stavěné přímo koncovým zákazníkům. Majitelé stavebních firem se shodují, že velký podíl na rostoucím trendu mají nízké úroky hypoték.

"Na nedostatek práce si nestěžujeme. Letos oproti minulým letům vzrostly poptávky o zhruba 50 procent, nestíháme ani všechny vykrývat, takže reálný růst práce a zisků u nás činí meziročně zhruba 25 procent," řekl ČTK jednatel společnosti NovStav Svatopluk Novotný, jehož firma působí především kolem Prahy a na Kolínsku. "Stavíme rodinné domy přímo pro koncové zákazníky, nárůst přisuzujeme velmi levným hypotékám," uvedl. Růst zakázek se podle něj může v následujících letech zastavit kvůli regulaci hypoték. Na tom se shodují všichni oslovení majitelé stavebních firem.

Ve středních Čechách mírně přibylo veřejných zakázek vyhlášených krajem. Vyplývá to z informací z elektronické úřední desky, kde kraj zveřejňuje vypsané veřejné zakázky a smlouvy nad 500.000 korun. Kraj vyhlásil do půlky září 22 veřejných zakázek na stavební práce, ve stejném období loni jich bylo 21.

Vyšší počet vydaných stavebních povolení v kraji eviduje i Český statistický úřad. Do konce srpna letošního roku úřad vydal 10.370 povolení. Jde tak o nejvyšší počet vydaných povolení v celé republice. Narostla i celková orientační hodnota staveb, a to na 24,7 miliardy korun.

Úřad zdůvodňuje velký objem stavebních povolení ve středních Čechách jeho polohou, rozlohou a celkově vysokým počtem obyvatel. Jeho síla je podle úřadu především v jeho "středové" pozici, odkud může expandovat prakticky do většiny krajů. Zásadní je též těsné napojení na Prahu, kde řada obyvatel Středočeského kraje pracuje.

(čtk)