ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zoo Plzeň opravuje další část nejstaršího pavilonu Z

29.10.2016

Plzeň 29. října - Plzeňská zoologická zahrada opravuje další část svého nejstaršího pavilonu, objekt byl postaven v 50. letech minulého století. Tropický pavilon má jméno písmene Z, kterému se tvarově podobá. S postupnými opravami objektu zoo začala na konci minulého tisíciletí. Současné opravy téměř za pět milionů korun mají být hotové do konce roku, potom se začne postupně pracovat na nových expozicích. Měly by se věnovat zejména ohrožené přírodě Filipín, řekl ČTK mluvčí zahrady Martin Vobruba.

Objekt původně sloužil jako šatny a kanceláře někdejší inseminační stanice, která tam před přesunutím zoo sídlila. Stará stavba ale trpěla změnami teplot a vlhkostí. Při rekonstrukci se kompletně opraví, bude mít i novou střechu či instalace.

Do opravované části pavilonu byli lidé zvyklí chodit zejména za krokodýly, rekonstrukce se dotkla i expozice atraktivních varanů komodských, kteří se tak vrátili do své domovské zoo v Praze.

"V expozici, která po rekonstrukci vznikne, budou chována především filipínská zvířata, rozšíří se tam expozice Talarak, která je v přední části pavilonu Z," řekl Vobruba. Talarak je jméno záchranné stanice zvířat na Filipínách. V Plzni tamní faunu připomínají například zoborožci, holubi, kančilové či obláčkové velemyši. Rozšířená expozice by měla být zaměřena hlavně na plazy. Největší vzácností bude letos získaný ohrožený varan. Nemá zatím ani plné české jméno, podle chovatelů by se mohl nazývat varan Cumingův nebo mindanaoský podle filipínského ostrova Mindanao, odkud pochází. V Evropě tyto varany chová asi devět zahrad, v ČR pouze Plzeň. Má jeden pár a doufá, že se časem rozmnoží.

Nestarší pavilon v zoo se začal opravovat v roce 1999, tehdy částí, kde jsou opice. Loni následovalo otevření opravené střední části s expozicemi nejjedovatějších hadů světa Království jedu a expozicí Talarak. Po dokončení současných oprav zbude k rekonstrukci poslední část pavilonu.

(čtk)