ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Palác Baťa nahradí multifunkční stavba

26.10.2016

Mariánské Lázně 26. října - Funkcionalistický dům Baťa na Hlavní třídě v Mariánských Lázních by měla nahradit nová, multifunkční stavba. Dříve památkově chráněný dům byl loni v listopadu srovnán se zemí. V Paláci Bergmann by měla své místo opět najít i prodejna obuvi Baťa, vzniknout by tam ale měly i prostory pro zdravotnická zařízení, apartmány nebo kanceláře. ČTK to řekla pražská architektka Karolína Bergmanová, která pracuje na návrhu pro novou stavbu.

"Projekt navazuje na předchozí funkcionalistickou stavbu pana architekta (Vladimíra) Karfíka, který Palác Baťa navrhl pro velmi osvíceného investora. Rytmus stavby v horizontálách a v členění fasády respektuje okolní historickou zástavbu," řekla Bergmanová.

Přesto by stavba měla mít částečně moderní vzhled. "Bude podpořen moderními a ekologickými technologiemi v objektu a moderním designem interiéru ve spolupráci s vynikajícími českými designéry," doplnila.

Stavba by měla být zahájena v příštím roce, otevření je plánováno na rok 2018.

Objekt prodejny Baťa z roku 1932 byl v červnu 2014 na základě statického posudku uzavřen a ministerstvo kultury ho pak zbavilo památkové ochrany. Funkcionalistická památka mohla prý začít ohrožovat životy poté, co se příliš snížila pevnost betonů v nosných částech. Stavební úřad následně na žádost vlastníka rozhodl o demolici stavby.

Město, tehdy v čele s nynějším místostarostou Vojtěchem Frantou (Piráti) se proti rozhodnutí odvolalo, krajský úřad ale demolici potvrdil a dům šel loni v listopadu k zemi. Projekt Paláce Bergmann je ale podle Franty uspokojivým řešením pro prázdné místo, které po Baťově domě na Hlavní třídě vzniklo.

(čtk)