ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Pardubicích začala přestavba přednádraží

26.10.2016

Pardubice 26. října - V Pardubicích začala přestavba lokality před vlakovým nádražím za 176 milionů korun. Stavební firma musí práce dokončit za 180 dní. Lidé budou půl roku procházet stavbou. Dopravní podnik dočasně přesune zastávky. Cyklisté nebudou mít k dispozici stojany.

Dělníci si již začali připravovat staveniště, postupně vymezí koridory pro chodce, stavbu oplotí, vykácí některé stromy nebo dokončí demolici staré fontány. "Připravujeme si to tak, abychom od nového roku začali vehementněji stavět a do konce května skončili. Termín bychom měli splnit, musíme makat," řekl ČTK Vladislav Fišer z firmy Strabag.

Projekt připravovalo již bývalé vedení města, ale nedokončilo ho. Současná politická reprezentace jej rozdělila na etapy. První část se týká právě modernizace prostoru před vlakovým nádražím.

Město má příslib švýcarských dotací, může získat až 108 milionů korun. Musí však peníze vyúčtovat do 14. června. Termín dokončení prodlužoval donátor radnici třikrát. Na projekt bude dohlížet i ministerstvo financí.

"Na tento projekt se asi soustředíme o něco víc než na ty ostatní. Jsme zodpovědní za celkovou implementaci švýcarsko-české spolupráce a chceme, aby se finanční prostředky vyčerpaly účelně a transparentně," řekla Tereza Vavrečková z ministerstva.

Stavební firma má postavit nový autobusový terminál pro MHD, nové zálivy pro linkové autobusy, klidovou zónu s fontánou, parkoviště či parkovací věž pro kola - cyklověž se samoobslužným automatickým systém. Součástí prostoru bude i socha stavitele železnic a projektanta Jana Pernera.

Ve druhé polovině listopadu přemístí dopravní podnik zastávky MHD. Provizorně ji zřídí směrem od Svítkova naproti marketu Albert. Cestující z Polabin budou vystupovat u hobbymarketu Obi. Cestující ve spojích z centra vystoupí u autobusového nádraží, řekl ředitel podniku Tomáš Pelikán.

Přibližně od prosince stavební firma zruší stání pro kola i parkoviště pro auta u nádražního hotelu. Řidiči tak budou muset například využívat vzdálenější parkování za bývalým lihovarem.

"Lidé si musejí dát větší časovou rezervu, když pojedou na nádraží. Cyklistické stojany tu po dobu stavebních prací nebudou," řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

(čtk)