ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Horažďovice zpracují koncepci využití zámku, pivovaru a kina

26.10.2016

Horažďovice (Klatovsko) 26. října - Horažďovice zpracují do pololetí příštího roku v diskusi s občany koncepci dlouhodobého nakládání s největšími městskými nemovitostmi, které nejsou dostatečně využité. Jde hlavně o zámek, kino a bývalý pivovar. V návrzích nejsou zatím jednotní ani radní ani stavební komise ani zastupitelé, řekl ČTK starosta šestitisícového města Michael Forman.

"Diskuse je o nemovitostech, které jsou pro město v této fázi stěžejní. Je hrozně těžké najít soulad, který by byl průnikový přes další volební období," uvedl. Opravy a úpravy budov potrvají roky. Zastupitelé si objekty prohlédli a budou o nich diskutovat. Stavební komise už se k nim vyjádřila a rada je probírá trvale.

Zámek si chce město nechat, protože tvoří historické centrum. Jeho část využije na rozšíření městského muzea, které se v příštích letech zvětší o třetinu. Z nevyhovujících vlhkých prostor zámku se přestěhuje knihovna.

"Nemůžeme zámek nechat ladem," řekl Forman. Oprava celé památky by si vyžádala 100 až 200 milionů korun, což si město nemůže dovolit, protože současnými prioritami jsou oprava náměstí a nový dům pro seniory, stavby za 150 milionů. "Poté, co budeme mít koncepci, tak se pustíme do zámku trochu razantněji," slíbil.

Do chátrajícího pivovaru, jehož oprava si také vyžádá desítky milionů, chce město zatím dávat "jen" statisíce korun ročně, čímž zajistí jeho stabilizaci nebo mírné zlepšení stavu, například fasády, rozpadlých komínů a podobně. Využití pivovaru zatím není jasné. Město tam nyní provedlo úpravy, aby se v něm mohlo konat několik akcí do roka, což by velký objekt alespoň částečně oživilo. Radnice poskytuje prostor zajímavým nápadům mladých lidí, jimž by ho pronajala za symbolickou sumu. Hovoří se o paintballu, laserových hrách a překážkových dráhách. Město ale tyto atrakce ze své kasy budovat nebude.

Kino, jak vyšlo z průzkumu, chtějí občané zachovat. "Samo nebude nikdy výdělečné a jeho provoz by nebyl ekonomický," uvedl Forman. Z koncepce by mělo být jasné, jaké aktivity by se do něj přidaly, například komunitní centrum a dále knihovna ze zámku.

Koncepce nebude řešit byty, jichž město vlastní 700. Podle Formana není na jejich rozprodej kupní síla ani vhodná doba. Město se postupně zbavuje jen jednotlivých bytů v domech, kde jich vlastní minimum. Nechce prodávat byty s nájemníky a čeká, až se lidé sami rozhodnou.

(čtk)