ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Muzeum umění otevírá výstavu zachycující historii paláce

26.10.2016

Olomouc 26. října - Muzeum umění v Olomouci otevře ve čtvrtek výstavu o historii muzea. Sahá až do 13. století, kdy na tomto místě v centru Olomouce vznikl špitál. Budova si nyní připomíná významné jubileum, před sto lety byl objekt někdejšího soudu a věznice přestavěn do dnešní palácové podoby. Objekt se po dlouhé době dočkal rekonstrukce, kterou nyní stavbaři dokončují. Ještě letos novou fasádu budovy oživí kinetické dílo Davida Černého, řekl dnes novinářům ředitel muzea Michal Soukup.

Výstava Palác Muzea umění v Olomouci provede návštěvníka historií místa, na němž stojí dnešní budova Muzea moderního umění. "Diváci si budou moci prohlédnout architektonické plány, které vznikly v souvislosti s adaptací vězeňských budov před sto lety, i plány následujících etap, během nichž byl v budově zřízen varietní podnik, kino a konečně také Muzeum umění," uvedla autorka výstavy Klára Jeništová.

Část expozice bude věnována architektu Jaroslavu Kovářovi staršímu, jenž je autorem současné podoby fasády hlavní muzejní budovy. Výstavu doprovodí promítání historických snímků, které se k tomuto místu podařilo shromáždit. Historií místa se podrobně zabývá i stejnojmenná kniha vycházející z několikaletého bádání historika architektury a emeritního ředitele muzea Pavla Zatloukala.

Palác dnešního Muzea umění vznikl přestavbou bývalé soudní budovy a věznice, historie místa ale sahá do roku 1246, kdy zde byl založen špitál svatého ducha s kostelíkem. Za josefínských reforem byl v roce 1785 zrušen. Na jeho místě poté později vyrostl klasicistní areál soudu a věznice. Svému účelu sloužil až do roku 1902, kdy byl otevřen velkorysejší na dnešní třídě Svobody.

Autorem přestavby dokončené v roce 1916 byl architekt Jaroslav Kovář starší. Muzeum umění získalo budovu v roce 1989, do té doby se podle Soukupa tísnilo v kanovnické rezidenci ve Wurmově ulici. Budova se dočkala zásadní rekonstrukce v podobě nové fasády a střechy sto let po předchozí přestavbě. Pražský architekt Michal Sborwitz fasádě při nynější rekonstrukci vrátil také původní barevnost v odstínu pískové barvy. Celkové náklady dosáhly 16,5 milionu korun. Fasádu do konce roku ozdobí pohyblivou sochou David Černý. Netradiční instalace objektu bude lákat kolemjdoucí k návštěvě muzea.

(čtk)