ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Muzeum Kroměřížska čekají čtyři roky oprav

25.10.2016

Kroměříž 25. října - Muzeum Kroměřížska čekají čtyři roky oprav s celkovými náklady 45 milionů korun. Po jejich dokončení v roce 2020 by mělo mít muzeum tři nové stálé expozice, nové prostory pro krátkodobé výstavy i vylepšené zázemí pro návštěvníky. Podmínkou zahájení prací je přidělení dotace z EU. Rozhodnutí čekáme v lednu, řekl ČTK ředitel muzea Jiří Stránský.

Dotace by měla činit 85 procent nákladů, dalších pět procent přidá stát a zbytek uhradí zřizovatel muzea, kterým je Zlínský kraj. Muzeum rekonstrukcí vyřeší i problém, který přinese ztráta části nyní největšího výstavního prostoru muzea, Galerie v podloubí, která je ve vedlejším domě patřícím soukromému majiteli.

Muzeum prostory v domě, který dříve vlastnila kroměřížská radnice, využívalo v posledních dvaceti letech za symbolické nájemné. Nájemní smlouva ale na konci roku 2017 vyprší, a muzeu tak z Galerie v podloubí zůstanou jen dvě místnosti. "Prakticky řečeno, zazdíme tam dveře, odstřihneme topení a elektriku a tento prostor už nebudeme využívat," uvedl Stránský.

Muzeum si místo pro svůj rozvoj udělalo již dříve přesunutím kotelny z přízemí do podkroví. Nové prostory pro výstavy budou na místě někdejší kotelny a také místo skladů a dílny. V příštím roce zde podle Stránského vznikne stálá expozice hodin a hodinových mechanismů a prostory pro krátkodobé výstavy, upravena bude vstupní recepce, dvůr muzea a sociální zázemí pro návštěvníky.

Na rok 2018 muzeum plánuje opravy v prvním patře objektu. Podle Stránského zahrnují například výměnu topení a dalších věcí v Památníku Maxe Švabinského a doplnění mobiliáře pro návštěvníky. V roce 2019 by mělo přijít na řadu druhé patro budovy. "Budeme rozšiřovat Malou galerii a budovat novou stálou expozici věnovanou dějinám Kroměříže v 19. a 20. století, která nahradí expozici Příroda a člověk," popsal Stránský.

V závěrečném roce oprav, v roce 2020, se práce přesunou na půdu, kde vznikne stálá expozice Poklady staré půdy. Rekonstrukci završí instalace proskleného výtahu ve dvorním traktu muzea, díky kterému bude celý objekt přístupný také handicapovaným návštěvníkům.

Muzeum v minulých letech opravilo střechu budovy na Velkém náměstí a přesunulo kotelnu z přízemí do podkroví objektu. V roce 2009 otevřelo novou archeologicko-historickou expozici v podzemí budovy a o dva roky dříve i nový sbírkový depozitář, který vznikl opravou bývalé kuchyně v někdejším areálu Žižkovských kasáren, tedy na nynějším Hanáckém náměstí.

(čtk)