ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Praha bude řešit prodej bytů společností ČEZ v Písnici

25.10.2016

Praha 25. října - Vedení hlavního města bude řešit prodej bytů v Písnici, které patří energetické společnosti ČEZ. Novinářům to dnes řekli náměstci primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice) a Petr Dolínek (ČSSD). Firma byty zamýšlí prodat ve veřejné soutěži a zájemci se mohou hlásit do 2. prosince 2016. Pražští radní měli dnes podle programu zasedání projednat zadání vypracovat právní posudek možnosti koupě bytových domů. Konkrétní rozhodnutí dnes ale vedení města neučinilo. Celkem má jít o prodej domů s 739 byty.

"Praha od toho nemůže dávat ruce pryč a o způsobu postoje k celé věci budeme ještě jednat. Nicméně primárně je to věc vlády a ČEZ," řekla Kolínská. Dolínek uvedl, že by podle jeho názoru bylo dobré, aby ČEZ změnil způsob prodeje, a to nejlépe, tak, že domy rozprodá po bytových jednotkách nájemníkům. "Ale je to můj soukromý názor, nikoliv postoj města," řekl.

Proti prodeji protestují nájemníci, kteří se obávají, že bytový fond ČEZ prodá spekulantům. Hodnota prodávaného objektu je odhadována zhruba na 1,3 miliardy korun. Iniciativa Moje Písnice požaduje, aby ČEZ prodal nájemníkům byty za zůstatkovou cenu, tedy za pořizovací cenu sníženou o součet odpisů za celou dobu užívání.

Soubor panelových domů s celkem 36 vchody tvoří větší část malého sídliště položeného těsně u budoucí stanice metra D Písnice. Celková podlahová plocha bytů je 54.098 metrů čtverečních a plocha pozemků měří v součtu 73.885 metrů čtverečních. Součástí je rovněž dvacítka nebytových prostorů. Panelové domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci.

Byty prodává ČEZ ve veřejné soutěži, do které se mohou zájemci hlásit do letošního 2. prosince. V podmínkách je podle dokumentu, který měli projednat pražští radní, že nový majitel musí byty v budoucnu nabídnout nájemcům k odkupu a nezvyšovat nájemné.

(čtk)