ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Chytré hřiště by mohlo v Kadani vzniknout příští rok

25.10.2016

Kadaň (Chomutovsko) 25. října - Staré škvárové hřiště v Polní ulici v Kadani by mělo být v příštím roce nahrazeno takzvaným chytrým hřištěm. Na rozlehlé hřiště s řadou interaktivních prvků už má město zpracovaný projekt. Jeho součástí by mělo být například staveniště s dětským bagrem, vodní prvky, kamenná harfa a další atrakce, které by kromě zábavy měly sloužit i ke vzdělávání dětí. Náklady jsou předběžně odhadnuty na 16 milionů korun, řekl ČTK starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).

"Pro příští rok připravujeme asi největší investici, které říkáme pracovně chytré hřiště. Chytré proto, že by se na něm (děti) měly - kromě toho, že si na něm budou hrát - zároveň také vzdělávat. Ověřovat si různé fyzikální zákony, jak to vlastně v přírodě funguje, a zároveň se přitom bavit," řekl Kulhánek. Hřiště, které bude v lokalitě Na kaolínce, bude zřejmě oplocené a přes noc se bude zamykat.

Za vzděláváním by podle starosty na hřiště měli docházet děti a školáci všech věkových kategorií, od mateřinek až po středoškoláky. V praxi by si tam děti mohly vyzkoušet nejen zákony fyziky, ale i prvky z geologie, zeměpisu a ekologie. S nápadem původně přišel radní a ředitel kadaňského gymnázia Tomáš Oršulák (ODS). "Podobné hřiště jsem viděl před lety v zahraničí. Vzpomněl jsem si na něj v souvislosti s tím, že v dnešní době stále častěji vídám unifikovaná, stále stejná hřiště. Chytré hřiště by mělo děti vzdělávat zábavnou formou," řekl ČTK již dříve Oršulák.

Kromě chytrého hřiště chce Kadaň v příštím roce zrekonstruovat také skatepark a workoutové hřiště na cvičení. Jedno takové už ve městě je, ale jednotlivé prvky vyhovují spíše amatérům a začínajícím cvičencům. Nové hřiště by mělo sloužit pro pokročilejší cvičení.

(čtk)