ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zájemci si mohou prohlédnout sto let starou přehradu Labská

25.10.2016

Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 25. října - Přehrada Labská na Labi ve Špindlerově Mlýně chrání před povodněmi již 100 let. U příležitosti tohoto výročí a 50. výročí založení podniku Povodí Labe se dnes a ve středu konají exkurze, které umožní zájemcům návštěvu tohoto vodního díla. ČTK to dnes řekla mluvčí státního podniku Povodí Labe v Hradci Králové Jana Buriánová.

Pro zájemce jsou připravené zhruba 30 až 40 minut dlouhé prohlídky, při kterých z koruny hráze sejdou po betonovém chodníku do podhrází, poté projdou i revizní chodbou v nitru přehrady. Zájemci o prohlídku se vzhledem k omezeným prostorám a bezpečnosti musí registrovat v prezentačním středisku přímo na nádrži. "Zájem o tyto mimořádné prohlídky je poměrně slušný, ale stále jsou na dnešek i na středu volná místa," řekla Buriánová.

Přehradní hráz postavila na Labi v letech 1910 až 1916 firma Retlich a Bergr, účelem stavby je zachycení povodňových vln a také zajištění minimálního průtoku na Labi pod nádrží. Koruna hráze je podle informací z webu Povodí Labe v nadmořské výšce 694 metrů nad mořem, délka hráze v koruně je 153 metrů, hráz je v koruně široká 6,15 metru a její výška nad základem je 41,5 metru. Celkový objem nádrže je 2,916 milionů metrů krychlových.

Od napuštění nádrže v roce 1916 byly pozorovány průsaky, které se postupně zvětšovaly, jejich utěsnění bylo součástí generální opravy v letech 1966 až 1986. V roce 1998 dělníci opravili všechny uzávěry a vyměnili ovládání.

(čtk)