ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Developeři postaví více obchodních center

25.10.2016

Praha 25. října - Developeři v Česku v roce 2017 postaví v průměru o 3,1 procenta více obchodních center než letos. V Praze vzroste výstavba o 3,2 procenta, na mimopražském trhu o 2,6 procenta. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research ve spolupráci s KPMG ČR, kterou má ČTK k dispozici. V srpnu se ho zúčastnilo přes 40 tuzemských developerů.

"Spíše než na nové projekty se trh zaměří na oživení interiérů i celkovou modernizaci již existujících obchodních center. Ta postupně zastarávají a mají-li zůstat konkurenceschopná, je potřeba do nich investovat," uvedl ředitel akvizic společnosti CPI Property Group Tomáš Salajka. Tato firma letos začala revitalizovat nákupní centrum IGY v Českých Budějovicích.

Poptávku nájemníků očekávají developeři o něco vyšší. V Praze podle nich v příštím roce meziročně vzroste o 5,4 procenta, v mimopražských regionech o 3,7 procenta. "Jednoznačně poroste poptávka po kvalitních moderních plochách v obchodních centrech, kde je kvalitní mix nájemců, kteří společně tvoří dostatečnou nabídku pro zákazníky. Tento trend je již patrný zejména u světových značek," doplnil generální ředitel skupiny Crestyl Omar Koleilat. Crestyl loni otevřel obchodní centrum v Kladně, nyní staví další v Jablonci nad Nisou.

Podle studie poroste poptávka především kvůli rostoucí kupní síle. Tento faktor ovlivní kladně vývoj pronájmu prostor podle poloviny oslovených společností. Čtvrtina developerů si myslí, že vývoj ovlivní příliv zahraničních řetězců a značek.

(čtk)