ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Vláda nepodpoří poslaneckou novelu k bytovým družstvům

24.10.2016

Praha 24. října - Vláda ve Sněmovně nepodpoří novelu občanského zákoníku, která má zjednodušit pravidla fungování společenství vlastníků a bytových družstev. O rozhodnutí kabinetu dnes informoval tiskový odbor vlády. Součástí novely je návrh, aby při převodu vlastnictví bytové nebo jiné jednotky přecházely dluhy na příspěvcích na správu domu ze zákona z převodce na nabyvatele. Podle vládních legislativců řeší předloha jen dílčí problémy a nezbytné změny v právní úpravě bytových družstev si zaslouží souhrnnou úpravu formou vládního návrhu.

Změny pro bytová družstva chystá ministerstvo spravedlnosti, návrh brzy pošle do připomínkového řízení. Problémy společenství vlastníků by měla řešit předloha, kterou má připravit do konce příštího roku ministerstvo pro místní rozvoj.

Novela skupiny poslanců z ČSSD, ANO, KSČM, TOP 09, KDU-ČSL a Úsvitu by měla podle autorů zjednodušit schvalování stanov společenství vlastníků, k němuž by stačil souhlas prosté většiny. Snazší má být i schvalování změn prohlášení vlastníka, kterým se nemovitost rozděluje na byty. Novela také upravuje způsob svolávání členské schůze bytového družstva a rozhodování o některých změnách jejich stanov. Společenství vlastníků by novela výslovně umožnila v podstatě jako nástupci bytového družstva převzít jeho úvěry, které si vzalo třeba na modernizaci domu.

Ohledně dluhů vlastníků na příspěvcích na správu domu zakládá nynější zákonná úprava podle předkladatelů právní nejistotu, zda přecházejí s převodem jednotky. Ztěžuje to podle nich vymáhání pohledávek a v případě nesprávně podané žaloby hrozí promlčení dluhů a úhrada nákladů řízení. Předloha by obnovila taky předkupní právo ke spoluvlastnickému podílu k nemovitostem. Tuto úpravu by ale mohla Sněmovna připojit už k vládní novele občanského zákoníku, jenž je v dolní komoře před schvalováním.

(čtk)