ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Chanovice připravují bytový projekt

24.10.2016

Chanovice (Klatovsko) 24. října - Pošumavské Chanovice se 700 obyvateli připraví do příštího roku 17 parcel pro rodinné domky a plochu pro dva bytové domy s deseti byty. Kromě toho, že by to mělo pomoci udržet v obci místní obyvatele, tak chtějí Chanovice rovněž umožnit, aby se tam za prací stěhovali lidé z okolí. Nové zaměstnance shání místní firma Holzindustrie. ČTK to řekl starosta Chanovic Petr Klásek.

Stavbu infrastruktury za 17 milionů korun začaly loni na podzim budovat Lesní stavby Nýrsko. Část peněz si obec půjčila a část má vlastních. Před dokončením sítí rozhodne zastupitelstvo o tom, kdo postaví bytové domy. Pro tříhektarovou zónu Na Výsluní na jižním okraji vykoupila obec půdu od soukromníků za dva miliony korun.

Zóna je určená výhradně pro trvalé bydlení, předběžný zájem je. Počet obyvatel obce s ročním rozpočtem 12 milionů korun se ve všech šesti vesnicích, spadajících pod Chanovice, dlouhodobě drží na téměř 700. Klásek to považuje za úspěch, protože okolní obce se dramaticky vylidňují. "Spousta mladých odchází do měst," dodal. Ve dříve agrární vsi pracovala ještě před 30 lety polovina obyvatel v zemědělství, dnes jednotlivci. Lidé jezdí za prací do Klatov a Horažďovic.

O cenách prodávaných pozemků bude teprve jednat zastupitelstvo. Podle Kláska půjde o motivační sumy. Kupci musí hlavně splnit termíny zahájení stavby a její kolaudace. V minulé etapě, dokončené v roce 2001, dávala obec parcely zadarmo, což teď nebude. Tehdy připravila 20 parcel a plochu na dům s 12 byty, prostor se zaplnil do sedmi let; "měkčí" podmínky první etapy totiž přilákaly i spekulanty.

V Chanovicích se rozrůstá rakouská skupina Pfeifer, která v srpnu převzala místní dřevozpracující firmu Holzindustrie. Před několika dny oznámila, že investuje do rozvoje téměř jednu miliardu korun a během půl roku přijme k současným 400 lidí až 150 nových trvalých pracovníků. Obec firmě s náborem pomáhá. Pro firmu pracují další stovky lidí v lesích, dopravě, ve stavebních firmách a službách. Byty by mohli využít noví zaměstnanci. Dřívější majitel rozšířil výrobní areál z osmi na 43 hektarů a dalších 12 hektarů má v záloze na rozvoj.

(čtk)