ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Prostějov chce zahájit opravu střechy Národního domu

22.10.2016

Prostějov 22. října - Prostějovská radnice plánuje příští rok zahájit připravovanou opravu střechy Národního domu, který byl otevřený v roce 1907 a je významnou secesní památkou. Rekonstrukce střechy má stát zhruba devět milionů korun. Radní už schválili zadávací řízení, sdělil ČTK náměstek primátorky Zdeněk Fišer (ČSSD).

"Výzvu k podání nabídek zašleme deseti možným dodavatelům. Při hodnocení nabídek budeme přihlížet k výši nabídkové ceny a mimo jiné i k délce realizace díla," uvedl Fišer. Připomněl, že budova Národního domu je památkově chráněna, takže stavební firma bude muset dodržet pravidla stanovená památkáři.

Radnice předběžně počítá s tím, že rekonstrukce střechy Národního domu by měla být zahájena příští rok na jaře a dokončena nejpozději v srpnu 2018. Radnice bude kvůli tomu, že Národní dům je na seznamu národních kulturních památek, po dodavateli požadovat bankovní záruku 1,3 milionu korun a pojištění za případné škody.

Sérii oprav Národního domu město zahájilo po roce 1989. Za posledních 20 let si postupná rekonstrukce jevištní techniky a interiéru vyžádala zhruba 90 milionů korun. Radnice letos zahájila přípravu opravy krovu, střešní konstrukce, fasády i vnitřního zařízení budovy včetně vitráží. Celkové náklady město odhadlo na 100 milionů korun, přičemž na projekt může získat dotaci 60 až 85 milionů korun.

Národní dům v Prostějově je unikátní secesní památkou evropského významu. Patří k dominantám města. Byl postaven v letech 1905 až 1907 podle návrhu předního představitele české secese Jana Kotěry. Jeho úkolem bylo vybudovat kulturní a společenské centrum města s hospodou, divadlem i prostory pro spolky. Do podoby domu zasáhly výrazně úpravy z období druhé světové války, které do značné míry smazaly osobité rysy Kotěrova díla.

(čtk)