ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kadaň opravuje poškozený úsek hradeb

21.10.2016

Kadaň (Chomutovsko) 21. října - Stavbaři v Kadani pracují na havarijní opravě městských hradeb. V hradbách se kvůli chybějícímu systému odvodnění nahromadila voda a poškozovala jejich vnitřek. Po odkrytí části kamene se ukázalo, že jsou hradby v úseku nedaleko hradu ve velmi špatném stavu, řekl ČTK starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS). Město plánuje hradby v následujících letech revitalizovat, při tom bude muset s dobudováním odvodňovacího systému také počítat.

"Na hradbách se nám stala taková drobná havárie. Protože městské hradby, které byly opravovány centrálním způsobem v 70. a 80. letech, byly udělány tak, že zde nebyly žádné průduchy pro vodu. Museli jsme na to zpracovat rychle havarijní projekt," řekl Kulhánek.

Město současně připravuje revitalizaci hradeb tak, aby byly atraktivnější. "Při tom budeme muset odvodňování hradeb také vyřešit. Právě úsek od Žatecké brány k hradu, kde se havárie stala, má být revitalizován jako první," doplnil Kulhánek. Jižní úsek s výhledy na řeku Ohři by se měl stát turistickým lákadlem.

Parkány by se ale postupně měly proměnit v celé své délce. Někdejší hradební okruh by měl být znovu průchodný a stát se místem pro zábavu, setkávání, odpočinek a meditaci. Podle studie, kterou měli možnost výrazně ovlivnit i obyvatelé Kadaně, by některé části hradeb mohly sloužit například i pro komunitní pěstování ovoce či jiných plodin.

Opevnění vzniklo po roce 1259 po prohlášení Kadaně královským městem. Dochované hradby jsou až z druhé poloviny 14. století, další pásy byly doplněny v pozdní gotice. Většina středověkých hradeb byla v 19. století zbourána, když se město rozrůstalo.

(čtk)