ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ostrava získá do vlastnictví 7,5 hektaru pozemků na Karolině

19.10.2016

Ostrava 19. října - Ostrava odkoupí zpět do svého vlastnictví necelý hektar pozemků v oblasti Nové Karoliny v centru města, a to za deset milionů korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes městští zastupitelé. Dalších zhruba 6,5 hektaru město od developera získá zdarma, což mu zaručovala smlouva. Celkem tak městu připadne zhruba 7,5 hektaru pozemku v lukrativní části krajské metropole.

Společnost Multi Development na pozemcích v lokalitě Nové Karoliny původně plánovala rozsáhlou výstavbu rozdělenou do čtyř etap. Za pozemky o rozloze 14 hektarů v roce 2006 městu zaplatila 227 milionů korun. Developer ale nakonec uskutečnil jen první etapu a je připraven vystavět část druhé etapy, kde chce vybudovat pouze bytovou část. Chystaný administrativní objekt ale budovat už nebude, a městu tak pozemek vyhrazený pro tuto stavbu nabídl k odkoupení. Podle znalce má nyní hodnotu zhruba 53 milionů korun, když jej společnost od města odkupovala byla jeho cena asi 14,4 milionu korun.

"Já jsem ten výsledek očekával, ani jsem si neuměl představit, že by zastupitelstvo města rozhodlo jinak," komentoval rozhodnutí zastupitelů primátor Tomáš Macura (ANO). Kromě pozemků, které město odkoupí, získá bezplatně zpět i pozemky pro třetí a čtvrtou etapu, za něž tehdy developer městu zaplatil 104 milionů korun. Podle Macury chce město nyní dát zpracovat studii využití území. Primátor očekává, že ve vlastnictví města by pozemky mohly být nejpozději do dvou měsíců.

Ředitel společnosti Multi Česká republika Luboš Kočí už dříve ČTK řekl, že plánovanou dostavbu v Nové Karolině znemožňuje hlavně nízká poptávka po administrativních prostorech i bytech v Ostravě. Podle něj navíc firmu Multi převzal americký investiční fond Blackstone, což není developer.

(čtk)