ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Třebíč dá opravit větrný mlýn, využití zatím není jasné

19.10.2016

Třebíč 18. října - Nevyužívaný třebíčský větrný mlýn holandského typu, který v minulosti mlel takzvané tříslo pro třebíčské koželuhy, je v havarijním stavu. Radnice plánuje jeho rekonstrukci, měla by být hotová do dvou až tří let. Pak bude pro atraktivní stavbu hledat nejvhodnější využití. ČTK to řekl třebíčský radní Pavel Heřman ("volba TR").

Radnice teď chystá podklady pro pořízení stavebně historického průzkumu. "Odborníci by měli říci, co je na mlýně hodnotné a mělo by zůstat zachováno. Podle toho pak vznikne projekt obnovy stavby a teprve potom povedeme diskuse o jeho využití," řekl Heřman.

Ze všeho nejdřív je ale podle něj nutné opatřit střechu novou šindelovou krytinou, aby do stavby nezatékalo. Práce začnou v příštím roce, měly by stát kolem 100.000 korun. Při celkové obnově bude podle Heřmana nutné opravit vnitřní i vnější omítky, osadit nová okna a dveře a kompletně zrekonstruovat interiéry včetně schodiště.

Lidé se podle Heřmana o využití mlýna zajímají. "Mohla by tam vzniknout například kavárna nebo galerie, existuje i možnost příležitostného bydlení," řekl Heřman. V přijatelném stavu by mlýn podle radního mohl být do dvou let. Odhadované náklady by mohly dosáhnout přibližně tří milionů korun.

Budova mlýna je z kamene a cihlového zdiva. Věž ve tvaru komolého kužele má průměr osm metrů. Jeho dnešní podoba není původní, odpovídá však podobě z 19. století. Mlýn byl dokončen v roce 1836 bratry Karlem a Františkem Budischowskými. Plány z té doby neexistují. "Nikdy se v něm nemlelo obilí, ale sloužil k mletí kůry na tříslo pro koželužské dílny v Borovině," uvedl Heřman. V roce 1890 mlýn dostal číslo popisné a byl veden jako obytná budova pro dělníky.

Od roku 1929 je mlýn ve vlastnictví města, které ho o tři roky později nechalo opravit. Vznikly tam tři byty, v každém podlaží jeden, kde lidé bydleli až do roku 1977. Poté se radnice rozhodla mlýn zrekonstruovat a instalovala na něj vrtule, takzvané perutě, které však podle Heřmana tvarem ani velikostí neodpovídají duchu stavby. Od té doby mlýn pomalu chátrá a nevyužívá se. Od roku 1958 je veden jako technická památka.

(čtk)