ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ostrava připravuje odvolání ve sporu s developerem

19.10.2016

Ostrava 19. října - Ostrava chystá odvolání proti rozhodnutí okresního soudu, který uznal za oprávněnou žalobu developerské společnosti Amádeus Real. Ta souvisí se stavbou obchodního centra v krajské metropoli. Město musí odvolání podat nejpozději do 2. listopadu. Na jednání městského zastupitelstva to dnes řekl primátor Tomáš Macura (ANO).

Společnost Amádeus Real v centru Ostravy chystala stavbu nákupního centra. V roce 2012 odstoupila od kupní smlouvy na pozemky na náměstí Dr. Edvarda Beneše, kde měl obchodní komplex stát. Stalo se tak poté, co centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz nedal souhlas s umístěním stavby, který společnosti udělil až později. Město ale odstoupení od smlouvy neuznalo. Naopak s developerem vede soudní spor o úhradu splátek kupní ceny za pozemky i smluvní pokuty. Firma naopak za zmařenou investici požaduje 1,5 miliardy korun. Ostravský magistrát ale její nárok neuznává.

Soud už v srpnu rozhodl, že žaloba developerské společnosti je oprávněná a měl by řešit ještě výši škody. Právě s mezitímním rozsudkem město nesouhlasí, a chce se proti němu odvolat.

Město od počátku avizovalo, že se proti rozhodnutí soudu bude chtít odvolat. Čekalo ale na písemné vyhotovení rozsudku, které v těchto dnech obdrželo. Podle primátora tak začala běžet lhůta pro odvolání. "V rámci této lhůty se město hodlá odvolat," uvedl Macura.

Ostravský soud spor řeší od května. Právník developera Tomáš Politzer u soudu řekl, že firmě neuskutečněním projektu v Ostravě vznikla škoda, za jejíž náhradu odpovídá žalovaná strana. "Žalovaný je zároveň povinen vydat žalobci částku, kterou obdržel na úhradu kupní ceny pozemků," řekl advokát. Celková výše nároků podle něj činí více než 1,5 miliardy. Ještě před začátkem procesu byla částka o 220.000 korun vyšší. Developer část nároku stáhl a soudkyně to akceptovala. Právní zástupce Ostravy Luboš Fojtík je naopak přesvědčen, že částka není vypočítána správně.

"My jsme si nechali v té věci zpracovat i znalecký posudek, ať máme nějaký hodnověrný názor na věc. Z taktických důvodů ten výsledek posudku nebudu zveřejňovat, nicméně operuje s částkou nesrovnatelně, ale nesrovnatelně nižší než je ta 1,5 miliardy korun, pakliže vůbec nějaká škoda vznikla," řekl Macura.

(čtk)