ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Sušice přemění bývalá kasárna na zónu na bydlení

19.10.2016

Sušice (Klatovy) 19. října - Jedenáctitisícová Sušice připravuje jako developer bývalá kasárna Pod Kalichem pro desítky rodinných domů. Město vybuduje sítě a na příští rok vyčlení peníze na konkrétní projekty. ČTK to řekla místostarostka Věra Marešová. Do šumavského města, pátého největšího v Plzeňském kraji, se stěhují lidé ze širokého okolí včetně Prahy; nabízí hodně volnočasových aktivit.

Atraktivní pozemek je na okraji směrem na Kašperské Hory a je jediným tak velkým územím ve vlastnictví města. "Nechali jsme udělat územní studii, která už je schválená. Teď zadáváme dokumentaci pro územní rozhodnutí na páteřní sítě a dělení pozemků," uvedla Marešová. Jde o zhruba polovinu devítihektarového areálu, druhá část přijde na řadu později.

Problémem je ale voda. "Jsme tam na hranici pásma vody a musíme nejdříve udělat rekonstrukci podélné ulice Hájkova, kde se vybuduje přečerpávací stanice," vysvětlila. Ulice by se měla opravit v roce 2018 a v souběhu s ní se zřejmě budou připravovat sítě v zóně, podaří-li se je do té doby projednat, vyřídit a povolit.

Horní část bývalých kasáren zatím zůstane pro podnikání. Město provedlo demolice veškerých vojenských objektů kromě řady velkých garáží, které už byly před lety prodány místním živnostníkům. Podle Marešové to částečně limituje rozvoj území.

Nakládání s třetinou území původně omezovaly záměry na stavbu obchvatu. Tento problém odpadl s vydáním nového územního plánu předloni na podzim. Sušice už obchvat v územním plánu nemá.

"Nechali jsme si udělat dopravní studii, z níž vyšlo, že ho nepotřebujeme, protože městem nevede žádná dálková nákladní doprava," komentovala to Marešová. Sušicí podle ní projíždějí jen osobní vozy při cestě na Šumavu a pro město je lepší, když se v něm lidé zastaví, než když ho objedou. Zátěž centra podle ní není tak závažná a obchvat nevyžaduje. Město postupně provádí dílčí opatření na vnitřních komunikacích.

(čtk)