ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Eva Jiřičná připravuje vize pro budoucnost Škodova paláce

19.10.2016

Praha 18. října - Guyana Holding, majoritní vlastník Škodova paláce, získal pro svůj projekt jednu z nejrespektovanějších a nejvlivnějších architektek v Evropě, Evu Jiřičnou. Jejím úkolem je vytvořit vizi, jak by měl být tento palác ve stylu art deco proměněn v inspirující a přívětivý moderní prostor s obchody a kancelářemi, a to současně při respektování historické hodnoty původního designu. V této chvíli se nejedná o provedení rekonstrukce, ale o prozkoumání potenciálu paláce s cílem zachovat jeho cenný historický vzhled, tradici a klíčovou roli v Praze.

„Při výběru architekta jsme hledali někoho se vztahem k regeneraci historických budov a urbanistickým pohledem na věc. Někoho, kdo ví, že něco nového není jediná varianta. Také jsme potřebovali architekta se zkušeností s obdobnými návrhy, které splňují požadavky současné klientely. Věříme, že Eva Jiřičná bude k tomuto projektu přistupovat citlivě a přitom posune palác zase o několik úrovní výš,” řekla Abigail Schaeffer, členka představenstva Guyana Holding. „Úkolem Evy Jiřičné je prozkoumat potenciál paláce a zajistit, že se bude jednat o ještě atraktivnější a modernější prostor než dnes,“ uzavírá Schaeffer.

Na Národní třídě a v jejím okolí došlo k významnému rozvoji lokality a přáním vlastníků je zvážit všechny možné alternativy budoucnosti paláce. Projekty tohoto rozsahu vyžadují plánování s dostatečným předstihem, a i když se 11 let zdá jako dlouhá doba, je to standardní časový rámec. Zapojení Evy Jiřičné do tohoto projektu nijak nenaruší činnost města, protože jde pouze o stádium představ, úvah a předběžných záměrů.

„Škodův palác představuje velkorysé stavební dílo, a to po stránce velikosti, architektury i umístění," říká Eva Jiřičná. „Poslední dobou se ve své práci po celém světě zabývám tím, jak namísto stavění nových budov, vdechnout nový život těm starým. Své úsilí chci zaměřit na studie, které budou vycházet z požadavků na moderní kancelářské a obchodní prostory nejvyššího současného standardu s pohledem do budoucnosti,“ dodává architektka.

ROZHOVOR S EVOU JIŘIČNOU O ŽIVOTĚ A DÍLE NALEZNETE ZDE:


Eva Jiřičná je oceňovaná architektka, známá maximalizací prostoru při kombinování technického řešení, architektury a designu interiérů. Jedno z jejích nejuznávanějších děl, Somerset House, ztvárňuje přeměnu ‘obtížně zvládnutelných’ londýnských prostor v moderní objekt a zároveň respektuje jeho původní historickou hodnotu. Eva Jiřičná se ráda věnuje zejména takovým projektům, kde může nabídnout nadčasový a inovativní design v dobře etablovaných, historických zástavbách.

(rtv+)