ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ostrov přispěje majitelům historických domů na opravy fasád

18.10.2016

Ostrov (Karlovarsko) 18. října - Majitelé domů v historickém centru Ostrova na Karlovarsku budou moci získat dotaci na opravu fasád. Týkat se může asi 40 objektů, jejichž vlastníci mohou dostat 1100 korun na metr čtvereční, ale nejvýše dvě pětiny celkových nákladů. Město chce tak majitele přimět ke zvelebení zejména pohledových fasád například na Starém náměstí. Novinářům to dnes řekl starosta Ostrova Pavel Čekan (ČSSD).

"Rozhodli jsme se po vzoru třeba Jáchymova nebo Chebu, že navrhneme pravidla pro podporu oprav průčelí - to znamená fasád, které jsou z pohledové strany, z ulice, případně některých nároží a podobně. Zmapovali jsme si, o kolik se by se mělo jednat objektů, kolik zhruba metrů čtverečních fasád a podle toho jsme vypracovali pravidla na podporu právě těch majitelů, kteří si nechají fasády opravit," uvedl Čekan.

Dotace by se mohla týkat asi 40 objektů. "Dotace se poskytuje ve výši 1100 korun na metr čtvereční, maximálně však do výše 40 procent nákladů. Je tedy podmíněna spoluúčastí žadatele," řekla ČTK vedoucí finančního odboru ostrovského městského úřadu Alena Niklová.

Příspěvek je určen na běžnou opravu fasády, ať už kompletní, nebo pouze nátěr. Žadatel ale bude muset předložit veškeré potřebné dokumenty, včetně vyjádření památkářů. Podávání žádostí by mohlo být umožněno v příštím roce, a to i rok zpětně.

Město Ostrov má dotačních programů celou řadu. Dlouhodobě podporuje například výstavbu bytů a rodinných domů nebo vypracování projektů na opravy bytových domů ve městě. Dále podporuje i sportovní, kulturní a zájmové aktivity nebo sociální, zdravotní a humanitární služby.

(čtk)