ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Obce mohou žádat o dotace na demolice vybydlených budov

18.10.2016

Praha 18. října - Ministerstvo pro místní rozvoj dnes vyhlásilo dotaci na demolice chátrajících budov, které sloužily pro bydlení, rekreaci nebo jako ubytovací zařízení. Na příští rok na ně má stát připraveno víc než 100 milionů korun. Žádat o peníze mohou obce se sociálně vyloučenými lokalitami. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši.

Obce mohou získat 300.000 až pět milionů korun, stát zaplatí až 80 procent nákladů na demolici. Čerpání peněz může být rozloženo do dvou let. Žádosti mohou radnice podávat od dneška do pátku 30. prosince. Podmínkou dotace je následná revitalizace prostoru, který demolicí vznikne. Na pozemku může obec také postavit objekt, který nebude sloužit sociálnímu bydlení, například školu, komunitní centrum nebo sportovní zařízení.

Cílem programu je připravit území tak, aby jej bylo možné využít v rozvoji obce a zamezit tak vzniku oblastí se sociální segregací. "Nově je oprávněným žadatelem i obec spadající do správního obvodu obce s rozšířenou působností, kde se nachází sociálně vyloučená lokalita. Reagujeme tím na to, že ohniska sociálních problémů mohou zasáhnout i širší region," uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Více informací o dotaci je na webu ministerstva pro místní rozvoj.

V národních dotacích má ministerstvo pro místní rozvoj na příští rok připraveno celkem 1,08 miliardy korun, zhruba o 200 milionů méně než pro letošek. Nejvíce půjde na podporu bydlení pro sociálně ohrožené skupiny, 411 milionů Kč. Jde například o komunitní byty pro seniory nebo startovací byty pro děti z dětských domovů. Dalších 250 milionů je určeno na rekonstrukce a opravy silnic druhé a třetí třídy v obcích do 3000 obyvatel.

(čtk)