ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Investora, který přestaví Teslu, vyberou Pardubice na jaře

17.10.2016

Pardubice 17. října - Výběr investora, který přestaví opuštěnou továrnu Tesla v Pardubicích, se o několik měsíců zdrží. Radnice chtěla mít soutěž uzavřenou do konce roku, termín posouvá na jaro. Poradenská firma, která chystala zadávací podmínky, musela koncept přepracovat. ČTK to dnes řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).

"Součástí zadávacích podmínek je, že projekt bude mít přínos pro město, například parkovací stání nebo stavbu dopravního napojení celého areálu," řekl náměstkyně.

O areál se zatím zajímají čtyři investoři, jde o stavební firmy a developery. Firmy musejí buď zachovat budovu Telegrafie nebo postavit objekt stejného objemu. Budova tvoří clonu proti hluku z železniční trati. Projekty svým zaměřením zároveň nesmějí konkurovat blízké nemocnici.

"Když má nemocnice svoji kardiologii, aby hned vedle nevznikla soukromá. Logicky ale nejspíš nějaké obory navazující na nemocniční péči v Tesle vzniknou," řekla náměstkyně.

Podle Dvořáčkové nejde o klasické výběrové řízení, ale investorskou soutěž či spíš dialog. Jeho součástí budou i architektonické návrhy firem, město z nich vybere ten, který bude nejvíc vyhovovat zadání.

Tesla je prázdná od konce 90. let, kdy významný elektrotechnický podnik zkrachoval. Areál chtěla přestavět na přelomu tisíciletí firma Foxconn. Nakonec jej prodala kraji za korunu a novou továrnu si postavila v Černé za Bory. Hejtmanství jej městu darovalo v roce 2012.

(čtk)