ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hasiči v Šumperku dostali novou požární stanici

17.10.2016

Šumperk 17. října - V Šumperku se dnes otevřela nová centrální požární stanice, jejíž stavba stála 124,5 milionu korun. Vyrostla na místě původní stanice v Nemocniční ulici, která již požadavkům profesionálních hasičů nevyhovovala. Starý areál byl zdemolován a během 13 měsíců stavbaři postavili nový. Hasiči po dobu výstavby fungovali v provizorních podmínkách.

"Profesionální hasiči dnes získali budovu s odpovídajícím zázemím pro jednotku požární ochrany, garáže pro požární techniku, dílny speciálních služeb, prostory pro výkon státní správy, sklad materiálu humanitární pomoc a další," uvedl ředitel krajských hasičů Karel Kolářík.

Nové zázemí hasičů ocenil i starosta Šumperka Zdeněk Brož. "Během dvou let je to ve městě již druhá nová hasičská stanice. Před dvěma lety jsme otevřeli svou vlastní pro dobrovolné hasiče, nyní máme novou stanici s okresní působností. Hasiči mají perfektní a moderní zázemí," řekl ČTK Brož.

Na plánech stavby nové stanice se začalo pracovat již před třemi lety, prostor byl stavební firmě předán loni v červenci. Stavbaři museli nejprve původní objekt zdemolovat, se samotnou stavbou se začalo až po odvozu všech sutin. "Za posledních 15 měsíců jsme úplně přetvořili prostor, na kterém se požární stanice nacházela. Strhli jsme původní, nevyhovující budovu a na jejím místě jsme postavili novou stanici, která odpovídá všem současným standardům a normám. V takto krátkém čase se jedná o úctyhodný výkon," uvedl zástupce stavební společnosti Tomáš Hadwiger.

Jednotka profesionálních hasičů musela své původní zázemí opustit zhruba před půldruhým rokem. Podle mluvčí hasičů Vladimíry Hacsikové se přestěhovala do provizorních prostor. Hasiči se přitom rozdělili do dvou míst, výjezd sídlil v Žerotínově ulici a ředitelství v ulici Lidické.

Požární stanice v Šumperku byla umístěna v budově, která původně sloužila jako měšťanská střelnice. Doklady o její existenci sahají až do roku 1861. Hasiči užívali budovu od roku 1954, zásadní rekonstrukcí objekt neprošel. V garážích požární techniky, kam se moderní výjezdová technika vešla jen s obtížemi, chybělo podle Hacsikové odsávání. Historická stavba také nesplňovala požadavky na tepelně technické parametry stavby, nevyhovovalo ani víceúrovňové uspořádání budovy.

(čtk)